25. 04. 2024

Celozrnné, vícezrnné a bílé pečivo - mýty a fakta

Bílé pečivo je bezesporu strašák pro redukční diety. Má vysoký glykemický index ( po konzumaci se brzy dostaví hlad) a obsahuje jen velmi málo vlákniny, kterou potřebujeme pro správné trávení. Celozrnná mouka na rozdíl od bílé mouky má zachovány všechny součásti zrn, tzn. otruby ( oplodí a osemení), endospermu ( jádro, obsahující škrob a bílkoviny) a klíčku. Celozrnná mouka tak obsahuje mnohem více vlákniny, vitaminů B, D a E, enzymů, minerálních látek a stopových prvků – o které je bílá mouka ochuzena. Vyšší obsah vlákniny nás zasytí na delší dobu, navíc působí jako prevence civilizačních chorob trávicí soustavy, jako je zácpa či rakovina tlustého střeva.

Jak je na tom ale celozrnné pečivo v našich obchodech? Správné celozrnné pečivo má obsahovat alespoň 80% celozrnné mouky. Pokud je na obalu uvedena na prvním místě pšeničná mouka a až na druhém a dalších místech celozrnná, nejedná se o celozrnné pečivo. Pokud je takový výrobek označen názvem celozrnný, jedná se o klamavou reklamu. Vícezrnné pečivo by mělo obsahovat alespoň 5% jiných obilovin než žita a pšenice, např. olejniny a luštěniny. Zároveň nejtmavší chléb nemusí být nejzdravější – výrobci ve snaze nalákat nás na jejich výrobky obarvují pečivo karamelem nebo čekankou. Takže krásně tmavý chléb, ze kterého vykukuje pár celých zrn čehosi nás může pěkně napálit. Jak se v tom vyznat? Přinášíme vám přehled obsahových látek a energetické hodnoty pečiva, vztažené vždy na 100 g hmotnosti výrobku.

 

Druh pečiva

Žitný chléb

Žitný chléb

Pšeničný chléb

Pšeničný chléb

Bílé pečivo

Bílé pečivo

celozrnný

normální

celozrnný

normální

houska

karlovarský rohlík

Energetická hodnota (kJ)

808

904

1440

967

1231

1633

Tuk ( g)

1,2

1

2,7

1,5

3,6

16,8

Bílkoviny (g)

6,8

6,2

11,5

7,6

9,5

7,4

Sacharidy (g)

38,8

45,7

67,3

46,7

54,2

52,4

Vláknina (g)

8,2

6,5

8,4

2,3

1,1

1,1

 

Jak vidno, pokud jen zaměníme bílé pečivo za celozrnný pšeničný chléb, moc si nepomůžeme. Dostaneme sice více vlákniny, ale jeho energetická hodnota je vysoká, dokonce vyšší než u obyčejného chleba. Nejpříznivější pro nás z hlediska zdravé výživy i redukční diety je celozrnný žitný chléb. Pokud nám celozrnné výrobky nechutnají, je dobrou alternativou normální žitný chléb. Výrobkům z bílé mouky bychom se měli vyhnout, obsahují příliš sacharidů a málo vlákniny ( s výjimkou celozrnných) a jejich glykemický index je vysoký, takže po nich dostaneme brzy zase hlad. A na závěr ještě doporučení: Pokud pekárna u nebalených výrobků neuvádí z čeho jsou vyrobeny, tak je nekupujme. Naštěstí dnes je situace docela slušná, pokud pátráme po obsahu, nejsme odkázáni jen na balené pečivo, dokonce i supermarkety uvádějí u chleba, z jaké je suroviny. Takže si můžeme pochutnat na křupavém celozrnném dalamánku. Dobrou chuť!

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení