26. 04. 2024

Potřebujete zhubnout? Jak na to, abyste za půl roku nezačínali znovu - část 5

PITNÝ REŽIM. Naše tělo se skládá z 90 procent vody, kterou sůl přilepuje ke tkáním. Voda je fakticky nejdůležitějším prvkem pro život. Zdravý člověk, mající normální váhu, může vydržet měsíc bez jídla, aniž se jeho zdraví povážlivě zhorší, ale po několika dnech bez vody zemře na dehydrataci.

Vody je zapotřebí k výměně buněk, k dýchání (vydechujeme vláhu), ke krevnímu oběhu a k vyměšování. Musíme neustále nahrazovat vodu, kterou jsme ztratili. Musíme být sami sobě nejvitálnějším zdrojem tekutiny. Nedostatek vody způsobuje i jednu velice obávanou a velice rozšířenou "kosmetickou nemoc" - celulitidu.Jde o přebytek vody v tukové tkáni a její hromadění vytváří pod kůží reliéf, který má povrch jako pomerančová kůra. Tato voda se ukládá v problémových partiích proto, že pod vlivem nedostatku vody (tedy pokud se pravidelně šidíme v přísunu tekutin) si tělo vytváří zásoby pro případ nouze. Není proto žádnou výjimkou vidět celulitidu i na jinak štíhlé ženě a kosmetický průmysl na tomto fenoménu slušně vydělává.

Pro naše zdraví a naši krásu je potřeba poctivě vypít minimálně tři až pět litrů vody denně (samozřejmě podle váhy).

Dostatečný přísun tekutin je velice důležitý a prospěšný také při hubnoucím procesu. Pokud si dáme 15 minut před každým jídlem sklenici vody, náš žaludek se naplní iluzemi sytosti a dávka jídla pak může být výrazně nižší, než obvykle (na tomto principu jsou vlastně založeny polévky). Navíc voda, kterou vypijeme na prázdný žaludek, se rychle vyloučí, což zajistí dobré cvičení pro ledviny, které pak budou správně fungovat. Vypitá a vyloučená voda vyčistí krev a její cévy tím, že je zbaví mnoha toxinů a zbytků tuku.

Nejlepší je samozřejmě čistá voda. Předpoklad, že by čistá, zdravá a chutná voda tekla z vodovodu v běžné domácnosti není příliš reálný. Proto našemu zdraví i chuťovým buňkám nejlépe prospěje stolní voda kupovaná, a to nejlépe neperlivá, protože ta s bublinkama může mít nadýmavé účinky.

Je vhodné občas si dát také neslazenou minerálku. Některé mohou být projímavé, jiné pro dobré trávení a další zase dobře působí na játra. Asi nejlepší je pravidelné střídání minerálních vod tak, aby si tělo nenavyklo na imunizační účinky některé z nich.

Bylinné čaje jsou samozřejmě velice prospěšné, pokud jich člověk nepije moc. Nezapomínejme na to, že tyto léčivé odvary jsou vlastně přírodní lékárnou a léky by člověk neměl užívat, pokud je nepotřebuje. Jako prevenci jsou výborné v malém množství, raději nepravidelně.

Černé čaje, obsahující tein (ten se do jisté míry dá srovnávat s kofeinem obsaženým v kávě) lze pít pravidelně s ohledem na celkový zdravotní stav. Je to totiž energetizující nápoj, který má "nárazový" účinek mírného zvýšení krevního tlaku. Ale určitě bych ho nedoporučovala pít po celý den.

Naopak ovocné čaje jsou velice osvěžující, příjemně aromatické a neslazené je lze pít v jakémkoli množství. Studený ovocný čaj v létě nejlépe zažene žízeň.

S kávou opatrně. Záleží ovšem na množství kofeinu v ní obsaženém v závislosti na celkovém zdravotním stavu. Zdravému tělu může dodat potřebnou energii např. před cvičením či jiným duševním nebo fyzickém výkonu. Samozřejmě se bavíme o kávě neslazené. Pokud se bez ní neobejdete, nedělejte si z toho těžkou hlavu, jen si nenamlouvejte, kolik tekutiny to do svého těla dostanete, když vypijete čtyři pořádný "hrnce" denně.

Mléko není nápoj k uhašení žízně, ale naprosto "dokonalá, kompletní potrava", určená pro novorozeně. Ačkoliv je velice výživné, postrádá určité prvky, podstatné pro výživu dospělých. A navíc, neslučuje se moc dobře s jinou potravou a způsobuje špatné trávení a kvašení. Je mnoho lidí (dokonce celé rasy, např. Asiaté), kteří nemohou strávit mléko, protože jejich organismus neprodukuje potřebný enzym - laktózu. Protože však obsahuje mnoho výživných látek, lze ho konzumovat bez jakýchkoliv problémů v jiných podobách: sýru a jogurtu. Pokud ho někdo může snadno strávit, mléko samo je kapalnou potravou, prospěšnou v případech žaludečních potíží. Rovněž v případě nespavosti sklenička vlažného mléka na noc je pro svůj obsah vápníku dobrým sedativem.

Ovocné nebo zeleninové šťávy mohou být trochu zavádějící. Ačkoli si představujeme, že jsou velmi zdravé, jejich používání by mělo být omezeno. Příroda zplodila ovoce a zeleninu s dužinou, slupkou a šťávou. Konzumujeme-li pouze jejich část, ničí se rovnováha nezbytná pro jejich asimilaci. Aniž jsou výživné, obsahují velké množství cukru, který je značně nebezpečnější ve šťávě než v celém ovoci. Kromě toho, protože je třeba více než jednoho plodu k naplnění sklenice, automaticky konzumujeme příliš velké množství a tím vyvoláváme mnoho problémů. Čas od času sklenice ovocné nebo zeleninové šťávy (méně slazené) vypitá mezi jídly může dodat tělu energii a vzácné vitamíny. Je-li přírodní, měla by se vypít okamžitě po vymačkání, protože vitamín C se velmi snadno ztrácí kontaktem se vzduchem, mražením nebo konzervováním.

K alkoholu bych se nejraději vůbec nevyjadřovala. Je to asi ta nejškodlivější kalorická bomba, nabitá prázdnými kaloriemi, po jehož požití naše tělo přivedeme do stavu, ze kterého se snaží dostat požitím jídla, které rovněž obsahuje škodlivé prázdné kalorie. Při snižování váhy je naprostá abstinence nezbytná. Později, až si budeme pouze váhu udržovat, lze konzumovat v malém množství víno, nejlépe nepřislazované. Bílé bude "hodnější" k naší linii, červené je pro změnu zdravější.

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení