17. 04. 2021

Francouzky netloustnou - kuchařka

Toužíte udržet si štíhlou linii, ale zároveň netýrat své tělo drastickými dietami? Dokonce si sem tam dopřát nějakou tu laskominu? Pak se zkuste řídit Mireille Guilianovou. Autorkou bestsellerů věnovaných francouzskému zdravému stylu života.

Mireille Guilianová má na svém kontě bestsellery Francouzky netloustnou, Francouzky umí žít a Francouzky se umí otáčet. Kromě toho, že je světově uznávanou odbornicí na šampaňské, žije také gastronomií obecně. Přispívá do mnoha časopisů články o víně, jídle, cestování a zdravém životním stylu a je častým hostem v amerických rádiích i televizních stanicích.

Její zatím poslední kniha Francouzky netloustnou: kuchařka se vymyká představě klasické příručky o hubnutí. Autorka se v ní, až na výjimky, nijak radikálně neomezuje – dovoluje jíst maso, čokoládu, pít šampaňské, které navíc doporučuje… Přitom si ale udržuje štíhlou linii, a dokazují to tisíce žen i mužů z mnoha zemí, které se jejími návody řídí.

Jak to dělá? Důležitá je v jejím životním stylu rovnováha, radost z jídla, nepřejídání se, dostatek pohybu a příprava pokrmů ze zdravých potravin.

Svou vůbec první samostatnou kuchařku rozdělila do osmi kapitol, podle doby konzumace jídla v průběhu dne. Samostatná pozornost je tak věnovaná snídaním, obědům a večeřím. Další kapitoly jsou zaměřeny na ryby, sestavování jídelníčků a také na sladkosti, na nichž si autorka ráda pochutná. Bonusem je pak lekce o šampaňském.

Krátké povídání, převážně cenné rady často ve formě vzpomínek na gastronomické zážitky z okruhu dětství, rodina, přátelé, vždy následuje série receptů.

V knize se objevují vychválené recepty z předchozích dvou knih (jako například ratatuj a sardinky s mrkví a pórkem), ale také novinky a osvědčené recepty (třeba zázračný ranní smetánek tety Berthy, který „pomáhá zdravě zhubnout, aniž držíte dietu.“ - s. 15)

V jedné z kapitol autorka nabízí také triky, jak převést na pestřejší stravu své blízké, kteří holdují jen bramborám a masu. Chce to hodně zapírání a trpělivosti, ale na příkladech Mireille Guilianová dokazuje, že možné to je.

Kniha je nepostradatelným doplňkem pro ty, kdo už mají předchozí díly doma. Stejně tak může být samostatnou příručkou zdravé francouzské kuchyně pro všechny ostatní. Najdete v ní inspiraci na jednoduché, rychlé, zdravé, ale i chutné a finančně únosné pokrmy.

Autorka často využívá postřehů svých přátel, nejen těch francouzských, ale i italských, amerických nebo třeba španělských. Tím knize dodává další rozměr.

Kritikům mohou v knize chybět fotografie pokrmů, nicméně i bez nich „vypadají“ jídla lákavě. Kromě již zmíněných pozitiv, mají totiž zpravidla také příběh. Člověku tak ani nepřipadne, že čte kuchařku.

Vydala Euromedia Group k.s., Ikar
Více na: http://www.bux.cz/knihy/116503-francouzky-netloustnou-kucharka.html  
Koupíte v knihkupectví a na www.bux.cz.

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení