22. 07. 2024

Zónová dieta

Ne, nemáme na mysli pěší zónu, řeč je o šanci zbavit se pak včas vánočních a silvestrovských hříchů. Když v 80. letech 20. století dr. Barry Sears zkoumal důvody obezity v USA, zjistil, že hlavní příčinou je vysoký podíl sacharidů ve stravě. Vypracoval tedy principy tzv. zónové diety.

Základem je správný poměr sacharidů, bílkovin a tuků v každém jídle. Pokud omezíme příjem sacharidů ve stravě na určité množství, dostaneme se tak do určité zóny a přinutíme organismus, aby čerpal energii z bílkovin a tuků, přinutíme ho tedy hubnout. Zónová dieta doporučuje konzumovat stravu v poměru 40 % sacharidů – 30 % bílkovin – 30 % tuků .

Výhodou této diety je, že při ní, jako při jedné z mála diet nesmíte hladovět! Energetická hodnota jídel by však měla být maximálně 2000 kJ. Snídat se doporučuje pokud možno ihned po probuzení, mezi jednotlivými jídly by měla být pauza maximálně 3–4 hodiny, poslední jídlo by mělo být těsně před spaním.

Při každém jídle bychom měli vypít velkou sklenici tekutin, v žádném případě ale nápoje s obsahem kofeinu a tvrdý alkohol (víno není zcela zakázáno, takže si můžete čas od času pár deci dopřát). Ideální je samozřejmě voda, nejlépe neperlivá, čaje raději zelené a ovocné. Zónová dieta vás naučí jíst nejen zdravějším způsobem, ale hlavně pravidelně.

Víte, žeTuto dietu si velice oblíbily hvězdy jako Jennifer Anistonová, Sandra Bullocková či Cindy Crawfordová zejména proto, že člověka neomezuje v množství jídla, pouze je třeba dávat pozor na to, co jíte. Ovšem přestanete-li své tělo udržovat v této stravovací „zóně“, hrozí, jako u mnoha jiných diet riziko známého jo-jo efektu.

TIP: Trápí vás hlad večer? Jezte méně přes den a večer si bez výčitek dopřejte dvojku vína a kousek sýra!

Příklad denního jídelníčku zónové diety:

Snídaně: míchaná vajíčka, grep, půl krajíce žitného chleba

Oběd: sendvič se šunkou, malý salát, jeden kus ovoce

Svačina: plátek krůtích prsou, jablko

Večeře: libové hovězí chilli, jeden kus ovoce

Pozdní noční svačina: sklenice vína, malý kousek sýra.

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení