22. 05. 2024

Krabičková dieta – otestovali jsme pro vás!

Jehněčí na divoko - letní specialitaDieta

Milé dámy,

v uplynulém měsíci jsme se zabývali testováním krabičkových diet.

V tomto článku nenajdete doporučení konkrétní krabičkové diety, protože vám s dobrým svědomím prostě žádnou doporučit nemůžeme. Ne proto, že by nebyly kvalitní, mnohé z nich jsou opravdu sestavené podle zásad správné výživy, ale prostě proto, že každá z nás má individuální požadavky.

Krabičková dieta je určena pro člověka (ať už ženu nebo muže), který má problém s přípravou přiměřených jídel, je časově vytížen, nemá možnost nakupovat čerstvé suroviny, neví si rady s jídelníčkem, neumí správně spočítat kilojouly, nebo se mu prostě nechce.

Naším sítem hned na začátku neprošla žádná krabičková dieta, která nenabízela zkušební balíček. Nejčastěji je v délce trvání jednoho týdne a stojí řádově od 1500 do 2300 Kč. Vzhledem k faktu, že měsíční krabičková dieta s pěti jídly denně stojí mezi 5 000 a 10 000 Kč za měsíc, je dobré vyzkoušet týdenní zkušební balíček, abychom nekupovali zajíce v pytli. Sestavili jsme pro vás seznam prohřešků, které jsme odhalili, u poskytovatelů programu krabičková dieta.

Pokud se rozhodnete pro krabičkovou dietu, poraďte se s odborníkem. Některé firmy, nabízející program krabičková dieta nabízejí konzultaci s odborníkem, nebo si na jejich stránkách můžete vhodný program nechat doporučit elektronicky, přímo zadáním svých parametrů. Neberte to ale stoprocentně. Žádný počítač vám na základě vložení číselných údajů a vzorců nedoporučí, jaký způsob stravování je pro vás nejlepší.

Je také třeba počítat s tím, že většina krabičkových diet nezahrnuje neděli, takže cestám do obchodu a přípravě jídel se stejně nevyhnete, alespoň jeden den v týdnu. Dobré je, že si zákazník většinou může vybrat pěti nebo šestidenní týden, tzn. bez soboty nebo i se sobotou.

Krabičková dieta, pokud je kvalitní, vás naučí správně se stravovat. Pokud váš denní režim zahrnuje ranní černou kávu, potom sprint do práce, na přesnídávku s sebou nic nemáte, k obědu stíháte tak maximálně bagetu v letu a to celé proložíte několika kávami a večer se konečně nadlábnete, máte cestou zvanou krabičková dieta šanci změnit své návyky. Upřímně vám ale měsíc stačit nebude. Krabičková dieta vás naučí jíst malé porce potravy pětkrát denně a usnadní vám práci tím, že vám vše donesou až pod nos.

Krabičkovou dietu můžeme vřele doporučit všem, kdo nejsou schopni dodržet zdravý stravovací režim a těm, kdo netrpí příliš velkou nadváhou. Pokud chcete zhubnout pár kil a nechce se vám běhat do obchodu a počítat kilojouly, je krabičková dieta pro vás dobré řešení. Záleží na programu, který si vyberete. Pokud ale potřebujete zhubnout 10 a více kilogramů, doporučujeme vám spíše nutričního terapeuta.

Pokud se stravujete zdravě, nemáte-li  problém jednou nebo dvakrát v týdnu zajít do obchodu, kupujete čerstvé ovoce a zeleninu např. na farmářských trzích, dokážete si spočítat energetickou hodnotu jídel, nevadí vám ani nosit si jídlo do práce s sebou, nebo požádat v restauraci o jinou úpravu jídla, než je v jídelním lístku, pak je pro vás krabičková dieta zbytečná. Nejen že nezhubnete, ale bude vás stát peníze, které můžete utratit třeba za permanentku do fitka nebo vzít celou rodinu každou neděli do kina, případně jinam. Za celý měsíc tak ušetříte průměrně 4 tisíce korun.

Pokud je vaším důvěrným známým jo-jo efekt, hrozí vám u krabičkové diety stejně, jako u všech ostatních diet, pokud se vrátíte ke svému starému způsobu stravování.

Krabičková dieta je pouze jedna součást zdravého životního stylu, není samospasitelná, a pokud se spolehnete pouze na ni, kýženého výsledku – pokud je jím zhubnutí- buď nedosáhnete, nebo za velmi dlouhou dobu.

Nevěřte, pokud vám krabičková dieta tvrdí, že nemusíte jíst jídla tak, jak jsou doporučena, že si je vlastně můžete jíst, kdy vás napadne. Vzhledem k nízkoenergetickým hodnotám jednotlivých porcí, budete mít zpočátku tendenci sníst jídlo na celý den už dopoledne. Je nutné jíst pravidelně a v malých porcích. Jinak naše tělo ukládá přebytky, aby se připravilo na další hladovění.

Některé krabičkové diety vozí jídlo pouze jednou týdně a tak v pátek konzumujete jídla, připravená před šesti dny. Argumentem je uspořená částka za dopravu každý den, potraviny procházejí tzv. šokovým zchlazením, musí být uchovány v chladničce. Je zřejmé, že tím jsou některé potraviny, jako např. čerstvý salát předem vyloučeny. Pokud jste milovníkem (milovnicí) čerstvě připraveného hlávkového salátu se zálivkou nebo v létě úžasně osvěžujícího okurkového salátu, můžete si nechat zajít chuť. A víte přece, jak vypadají nakrájená rajčata druhý den, že? Jak by vypadala po týdnu?

Další chybou je u některých diet pochybná energetická hodnota jídla. Ve snaze udělat jídelníček pestrý, ale přitom nízkoenergetický, a aby se to ještě rentovalo, jsou některé krabičkové diety na hony vzdálené zdravé a vyrovnané stravě.  Máte-li k obědu dva plátky trvanlivého celozrnného chleba s jedním listem hlávkového salátu, a tři černé olivy, je zřejmé, že se svačiny dožijete jen s vypětím všech sil. Potom samotný nízkotučný jogurt na svačinu vaše zoufalství už jen prohloubí. K večeři je vám už jedno, co je v krabičce, sníte kousek filé s dvěma lžičkami bramborové kaše z prášku a radši vlezete do postele, abyste tu hrůzu zaspali. Co je platné, že za tuto službu zaplatíte o třetinu méně než za jinou, konkurenční? Pozor ale, ne každá levnější krabičková dieta je horší kvality!

Počet výrobců programů krabičková dieta se dnes už počítá na desítky a panuje tu tvrdý konkurenční boj. Někteří se snaží nalákat na nízké ceny nebo slevové akce, ale je to na úkor kvality jídla a služeb. I když se nedá říct, že nejdražší je nejlepší – drahé jsou všechny.

Přepočítali jsme pro vás ukázkový jídelníček nejmenované firmy, nabízející program krabičková dieta: Výsledná cena surovin deklarovaného týdenního programu je necelých 600Kč, ale ceníková cena za tento týden tohoto programu je 1495Kč. K tomu si připočtěte dopravu, v tomto případě „pouze“ v rozmezí  150 – 250Kč. Jisté je, že něco stojí obaly a práce, ale jídla se nepřipravují zvlášť pro každého klienta, takže čistý zisk odhadujeme na 500 – 600 Kč za týden, za měsíc je to cca 2000Kč z každého konzumenta. Tento zisk je podložen prací, podnikatelským rizikem a nutností pořídit základní vybavení k vaření. Pokud je dieta v krabičce kvalitní, je to zisk přiměřený. Krabičková dieta je drahá z hlediska zákazníka, ale z hlediska poskytovatele je většinou nejedná o zlatý důl, pokud je kvalita jídla dobrá.

Čím se tedy řídit při výběru konkrétního poskytovatele služby krabičková dieta?

Nejdříve si promyslete, co od krabičkové diety očekáváte. Jakmile je váš cíl jasný, vyberte si program, který vám bude nejlépe vyhovovat. Pokud vám počítač navrhne program, podle kterého budete konzumovat více, než je vaše bazální energetická potřeba, třeba prostě proto, že máte jen mírnou nadváhu a je vám přes čtyřicet, ale chcete pár kilo shodit, neposlouchejte ho. Je to jen hra čísel. Vyberte si program o jeden nebo dva stupně „tvrdší“.  Máte-li rádi čerstvé ovoce a zeleninu, rovnou zavrhněte týdenní rozvozy.

Až budete mít jasno, kolik chcete denně konzumovat kilojoulů, podívejte se na ukázky jídelníčků. Máte-li rádi čerstvé ovoce a zeleninu, rovnou zavrhněte týdenní rozvozy. Pokud najdete jídelníček, který by vám vyhovoval, až potom porovnávejte ceny.

Rozhodně si na zkoušku objednejte týdenní balíček. Vyzkoušíte nejen chutnost a výživnou hodnotu jídel, ale i poskytované služby.

Před závaznou objednávkou si vyžádejte jídelníček a nenechte se odbýt. Jídelníčky se opakují, takže by pro poskytovatele neměl být problém vám jídelníček poslat třeba e-mailem. Pokud vám bude skladba vyhovovat, teprve potom si vybranou službu krabičková dieta objednejte.

Komentáře

Děkuji

Krásný den, děkuji za velmi věcně napsaný článek. Jen je možná škoda, že jste nebyla konkrétnější v tom, které firmy jste testovala, testů není nikdy dost :-) Mějte se báječně. Miroslav Hoza www.vitalbox.cz

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení