22. 05. 2024

Připravte svůj organismus na podzim s pomocí magie bylinek

Když za okny přituhuje a i babí léto se s námi loučí, je na čase podpořit přirozenou obranyschopnost organismu. Jak jinak než pomocí staletími prověřených rostlin. Vybrali jsme pro vás dvě, které dokážou ještě mnohem víc než povzbudit vaši imunitu.

Rakytník řešetlákový

Keře či menší stromky s trnitými větvemi, obsypané oranžovými bobulemi - tak vypadá rakytník, jinak zvaný “citroník severu” pro svůj neobvykle vysoký obsah vitamínu C. Rakytník má v medicíně dlouhou historii, která se v Mongolsku, Tibetu a Číně datuje tisíce let zpět. Patřil dokonce do povinné výbavy ruských kosmonautů. Konzumuje se v podobě čaje, sirupu i bylinných likérů, vyrábí se z něj olej na kožní obtíže a bývá součástí mnoha doplňků stravy.

Kromě celé řádky vitaminu (C, A, B1, B2, B3, B6, B9, D, E, K a P) je rakytník také zdrojem důležitých aminokyselin a hippopheinu, alkaloidu, jež se v našem těle mění na serotonin. Tak nás tato rostlina na podzim ochrání nejen před rýmou, ale i před obávanou depresí, která často přichází s nedostatkem světla.

Ostropestřec mariánský

Ne každý bodlák je zbytečným plevelem. Ostropestřec, jinak zvaný stříbrný bodlák nebo ostrolist, je toho jasným důkazem. Je vědecky prokázáno, že jeho působením dochází k regeneraci jater, což se již po staletí potvrzuje i díky pozitivnímu vlivu po intoxikaci a otravě. V souvislosti s tím také snižuje krevní tlak a nově se diskutuje dokonce o prevenci rakoviny.

Ostropestřec se užívá vnitřně i zevně. Na rozdíl od rakytníku se však doporučuje konzumovat ho především v podobě lékárenských přípravků, protože jeho hlavní složka silymarin se špatně luhuje. Právě to je látka, která se váže na membrány jaterních buněk a posiluje náš imunitní systém.

Nezapomeňte ale, že nestačí ostropestřec nebo rakytník spolknout jednou nebo dvakrát. Aby se dostavily kýžené výsledky, je třeba pravidelné užívání nejméně po několik týdnů - začněte nejlépe hned.

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení