14. 06. 2024

11 tipů ke zdravému a úspěšnému hubnutí

Dieta nemusí být vždy jen striktní dodržování přísného, skoro vojenského režimu. Někdy stačí změnit jen málo. Něco přidat, něco vynechat, něčemu přidat na množství a jinému ubrat. Zkuste upravit svůj stravovací režim podle následujících pokynů a nepochybně bude vaše hubnutí úspěšnější.

1. Jezte vlákninu!
Mnoho studií potvrdilo, že vláknina pomáhá hubnout. Napomáhá snižování pocitu hladu a bývá obsažena v málo kalorických jídlech s nízkým obsahem tuku. Vláknina je navíc pro naše tělo velmi přínosná a potřebná, a tak se díky ní budete i lépe cítit!

2. Omezte kofein!
Kofein vás může dočasně nabudit, ale jeho účinek dlouho nevydrží. Pro naše tělo navíc není prospěšný. Snažte se postupně nahrazovat kávou bez kofeinu a rozhodně také omezte pití koly a jiných kofeinových limonád. Víte, že ještě lepší povzbuzovací účinek, a navíc s mnohými zdraví prospěšnými účinky, má pití zeleného nebo černého čaje?

3. Přidejte bílkoviny
Snídaně by měla obsahovat nejméně čtvrtinu vašeho denního kalorického příjmu, bílkovin, vlákniny i tuku. Bílkoviny pro své tělo potřebujete, obzvláště pokud cvičíte! Většina nízkokalorických diet může být škodlivá, pokud obsahuje jen málo bílkovin.

4. Vyhýbejte se kalorickým nápojům
Jedna z nejsnadnějších cest, jak snížit množství kalorií ve vašem jídelníčku prakticky bez většího strádání. Mnohdy si ani neuvědomujeme, kolik cukru a škodlivých kalorií během dne zbytečně vypijeme. Nebojte se nahradit tyto nápoje uměle doslazovanými, nebo nejraději pramenitou vodou. Ovocné 100% džusy jsou také mnohem vhodnější - zde buďte ovšem opatrní a vybírejte pouze takové, u kterých jste si jisté, že jsou opravdu vyráběné z ovoce. Džusy pro jistotu zřeďte vodou minimálně v poměru 1:1, protože i když jsou zdravější, také obsahují kalorie.

5. Jezte po celý den!
Vůbec nejhorší možností, jak se snažit hubnout, je nejíst. Náš metabolismus můžeme přirovnat v ohni v kamnech. Čím lépe oheň hoří, tím lépe naše tělo pracuje. Když přidáváte polínka do ohně postupně po celý den, oheň krásně hoří. Když ovšem dlouho nepřiložíte a oheň necháte zeslábnout, a pak ještě k tomu přiložíte velké množství polínek, oheň uhasne! 
Jezte tedy po celý den v malých množstvích, a dovolte vašemu metabolismu "rozohnit se" na plné obrátky. Výsledky na sebe nedají dlouho čekat!

6. Jezte ovoce a zeleninu několikrát denně!
Látky obsažené v ovoci a zelenině bojují proti stárnutí a chrání před nejrozličnějšími onemocněními. Většina lidí však jí však ovoce a zeleniny stále málo. Aby byl výsledek co nejúčinnější, jezte co nejvíce druhů různě barevného ovoce a zeleniny. Zajistíte si tím široké spektrum zdraví prospěšných látek.

7. I tuk může být váš přítel!
Bez tuku nemůže tělo absorbovat některé antioxidanty, jako lykopen, beta-karoten a vitamin D, E a K. Nové výzkumy také potvrdily, že velmi nízkotučná dieta přestává být po delší době efektivní. Lidé, kteří si zvolili nízkokalorickou dietu se středním obsahem tuků se jednak cítili lépe, a po delším čase byly jejich výsledky znatelnější a také trvalejší, než ti, u nichž tuk nepřesahoval 20 procent celkového kalorického příjmu.

8. Nezapomínejte na vodu!
Voda je pro tělo velmi potřebná. Pijte více, budete se cítit méně unavené. Vyšší příjem tekutin má také pozitivní vliv na ztrátu vody v podkoží, a díky tomu můžete celkem snadno shodit dalších několik kilogramů! Pijte alespoň 2 litry vody denně, v teplých měsících a při zvýšené námaze ještě více. Vypijte alespoň sklenici pramenité vody hned po ránu, tělo je po několika hodinách spánku velmi dehydrované. Tím spíš, pokud začínáte ranní kávou. Vyšší příjem tekutin také snižuje pocit hladu.

9. Snižte porce
Zkuste si někdy zvážit, kolik jídla se zrovna chystáte sníst a porovnejte si výsledky s tabulkami. Pište si výsledky po celý den a večer vše poctivě sečtěte. Možná budete překvapeni, že jíte mnohem více, než jste mysleli!

10. Jezte takticky!
Jídelníček většiny lidí je málo pestrý, a je chudý na některé potřebné látky. To platí dvojnásob, pokud vaše dieta neobsahuje určité skupiny potravin, například maso v případě vegetariánů. Pište si několik dní, co jíte a kolik toho jíte, a zjistěte si, které látky ve vaší dietě chybí.

11. Vyhýbejte se pokušení!
Pokud si nemůžete odpustit sladké, nekupujte ho domů do zásoby!

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení