22. 05. 2024

Adventní šílenství

Advent z latinského adventus = příchod je začátkem liturgického nebo-li církevního roku a přípravou na Vánoce. Křesťané v tuto dobu očekávají slavnost narození Ježíše Krista a jeho druhého (eschatologického) příchodu na konci času. Křesťanství vyznává pozitivní hodnotu a lineární charakter dějin. Z těchto důvodů je advent určen pro rozjímání, hodnocení uplynulého roku a očekávání největšího církevního svátku.

Ale jak to vypadá ve skutečnosti? Pár týdnů před vánoci začínáme doslova šílet. V práci uzavíráme rok, místo rozjímání se snažíme dohnat všechno, co jsme dosud nestihli. Kromě práce sháníme dárky, nakupujeme potraviny, pečeme cukroví, uklízíme... absolvujeme vánoční večírky, mikulášské a vánoční  besídky... Večer padneme totálně vyčerpané do postele a není s námi rozumná řeč, v noci špatně spíme, protože i ve spánku přemíláme všechno, co je ještě potřeba udělat  a zařídit.... Proč? Vánoce přece přijdou, i když okna nebudou umytá, cukroví můžeme koupit – nemyslím polské trvanlivé cukrovinky, ale skutečně výborné domácí cukroví dostaneme ve spoustě cukráren. Pokud se poptáme ve svém okolí, možná nám někdo poradí šikovné hospodyňky nebo babičky, které jsou kromě své rodiny ochotné napéct cukroví i pro další zájemce. Dárky můžeme kupovat postupně už třeba od léta, spoustu věcí dostaneme i na internetu.

Takže děvčata – hlavu vzhůru! Zvedněte telefon a domluvte si s kamarádkou schůzku na dnešní odpoledne. Sedněte si např. do kavárny uprostřed nákupního centra, dejte si kávičku nebo horkou čokoládu, proberte všechny důležité holčičí starosti a pozorujte uštvané obličeje lidí, uhánějících kolem s plnými taškami a balíky. Cestou domů kupte šišku chleba a dětičkám ji k večeři namažte paštikou – pro jednou se rodina nezblázní.

A aby jste se nezbláznily také vy, ještě alespoň jednou do vánoc si to zopakujte.Pokud jste už opravdu unavená a nevyspalá, zkuste před spaním tabletku hlohu samotnou nebo v kombinaci s kozlíkem lékařským. Uvidíte, že když se dobře vyspíte, bude svět mnohem hezčí a příjemnější.

A nezapomeňte!  Před vánoci utřete prach, vyluxujte, vytřete a hotovo! Stejně se se strojením stromečku nadělá binec a ten nepořádek po vybalení dárků...

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení