23. 01. 2022

Chcete zhubnout? Zbavit se vrásek? Pijte!

Chcete zhubnout? Zbavit se vrásek? Pijte!Hubnutí-rady

Dnes vám poradíme, jak si nastavit ideální pitný režim. Ideální pitný režim je velmi individuální. Každý potřebujeme jiné množství tekutin, ale přitom jsou zásady zdravého pití poměrně jednoduché:

Množství tekutin, které potřebujeme na den, si musíme spočítat – neexistuje údaj, vhodný pro všechny.

Tak tedy: na každých 10kg tělesné hmotnosti je to 350 – 400 ml, pokud máme nadváhu, tak za každých 11kg nadváhy dalších 200ml. Příklad výpočtu: při výšce 170 cm a hmotnosti 62,5kg je to 2,2 až 2,5 litru (BMI je v normě). Při téže výšce a hmotnosti 82kg je to už 2,4 až 2,7 litru (10kg nadváhy). Výpočet BMI.

Nápoje vhodné a nevhodné:
Z nápojů jsou vhodné pouze neslazené, tři čtvrtiny by měla tvořit čistá voda nebo ředěný ovocný čaj, množství minerálky by nemělo překročit ¼ celkového množství. Naše tělo minerály potřebuje, ale ve velmi malém množství. Nadměrné množství může časem způsobit tvorbu močových kamenů.
Povolené jsou také ovocné čaje, ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy.
Zelený čaj je vhodný pro obsah antioxidantů, které zpomalují stárnutí a navíc podporuje hubnutí a boj s celulitidou. Do celkového množství se však nepočítá.

Káva a černý čaj mají silný močopudný účinek. Ke každému šálku je nutné vypít dvojnásobné množství vody, protože ve skutečnosti nás káva i černý čaj odvodňují. Navíc povzbuzují, takže je není vhodné pít v odpoledních hodinách a večer, často způsobují potíže s usínáním.
Kakao má stejný močopudný účinek, a navíc mléko není nápoj, ale potravina.

Džusy a ovocné a zeleninové šťávy způsobí vylučování trávicích šťáv, takže fungují jako potravina. Litr džusu energeticky nahradí více než jedno denní jídlo.

Alkohol pouze výjimečně, pouze ředěné víno můžeme započítat do celkového objemu. Jinak je nutné víno proložit dostatkem vody i proto, abychom jej snadno a rychle odbouraly z organismu.

Pivo – pokud nechcete přibrat na váze, je pivo absolutně nevhodný nápoj. Půl litru desetistupňového piva obsahuje 10% denní potřeby energie, takže pokud si dáte dvě piva, musíte vynechat téměř celé jedno denní jídlo.

Destiláty a lihoviny jsou dobré jako lék – třeba do teplého mléka s medem na léčbu kašle. Počítat lihoviny do pitného režimu je šílenství.

Kdy pít a kdy pití omezit
Dvě třetiny denního množství tekutin je třeba vypít v první polovině dne. Pokud vstáváme v sedm hodin, zhruba do 14 hod je třeba vypít dvě třetiny denní potřeby tekutin.
Pít je nutné průběžně, pokud pocítíme žízeň, je pozdě, je to varování, že množství tekutin v těle kleslo víc, než je zdravé.

Důsledky nedostatečného příjmu tekutin
Bolest hlavy – často bývá příznakem nedostatku tekutin.
Zahuštění krve – pokles množství vody v krevním řečišti vede jednak k zahuštění krve, jednak k poklesu krevního tlaku, který se může projevit nevolností, slabostí až mdlobami.
Poruchy ledvin – dlouhotrvající nedostatečný příjem tekutin může vést k poškození ledvin.
Nedostatečné pití vede ke snížení filtrace krve v ledvinách a tím k omezení funkce odstraňování škodlivých látek a produktů metabolismu z těla.
Infekce močových cest – pokud málo pijeme, nevyplavujeme mikroorganismy, které běžně sídlí v dolních močových cestách, pokud je „neoplachujeme“, tyto „hodné“ bakterie se přemnoží a způsobí potíže.
Vrásky – vysušená pleť má sklon k tvoření vrásek.
Zrychlené stárnutí – buňky našeho těla trpí při nedostatku vody, jelikož většina vody v těle je právě v buňkách. Bez vody není život, ani buňky.
Takže, pokud chceme být dlouho zdravé a mladé, štíhlé a bez vrásek, musíme pít, a to hlavně čistou vodu.

Komentáře

Dieta

Piju pravidelně uř roky a zatím jsem moc nezhubla. Ráda bych vyzkoušela nějakou konkrétní dietu, zaujala mě dieta, kde se jedí jen čisté bílkoviny, viz http://www.zdravi-nemoc.cz/jak-zhubnout-5-5-kg-za-1-tyden-s-vajecnou-dietou ale nejsem si s ní jistá, nemáte s ní někdo už zkušenosti? Ráda bych věděla, do čeho jdu :)

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení