24. 02. 2024

Chci zdravě hubnout v roce 2012 - Den První 2.ledna

Chci zdravě hubnout v roce 2012Hubnutí

Začínáme! Pro začátek několik důležitých rad:

Náš program můžete začít kdykoli, můžete ho přerušit, skončit, vrátit se k němu, ale nejlepších výsledků dosáhnete, pokud s námi vydržíte až do konce. Budeme všechno dělat společně, i když každá ve svém prostředí, svým způsobem. Nemusíte jej dodržovat do puntíku, ale pamatujte si, že kde program ošidíte, tam vám to bude chybět. Takže jestli jeden aktivní den nebudete mít čas cvičit, zařaďte si cvičení do odpočinkového dne.

Než se pustíme do úpravy našeho jídelníčku, pohybové aktivity a odpočinku, přečtěte si následující doporučení:

1/ zvažte se pouze na začátku programu a opakujte vážení nejčastěji jednou za týden, my doporučujeme jednou za 2 týdny. Ženské tělo prochází během lunárního měsíce hormonálními výkyvy a podle fáze menstruačního cyklu zadržuje nebo nezadržuje vodu. První den menstruace nebo těsně před ním můžete klidně vážit o jeden až dva kilogramy více.
Není nutné sledovat postup hubnutí jen na váze. Hmotnost není ukazatelem, jak vypadáme. Nezapomeňme, že tuk je lehčí než maso a tak pokud začneme cvičit a neomezíme jídelníček (např. proto, že jíme už teď rozumně a zdravě, ale protože máme málo pohybu, naše tělo nevypadá zrovna moc pěkně), může naše hmotnost zůstat beze změny nebo se může dokonce zvýšit. Proto je mnohem lepším ukazatelem našeho zevnějšku velikost oblečení. Ideálně tedy zamkněte osobní váhu do skříně, odneste do sklepa, k rodičům nebo ke kamarádce, nebo ji rovnou vyhoďte. Osobní váha není váš přítel.

2/ stanovte si cíl. Váš cíl musí být tzv. SMART, to znamená, že musí splňovat následující pravidla:
S (specifický, z angl. specific) – váš cíl musí být jasný a srozumitelný. Zhubnu.
M (měřitelný z angl.. measurable) – cíl musí být měřitelný. Zhubnu na velikost oblečení 40.
A (ambiciózní z angl.. ambitious; nebo také přijatelný z ang. acceptable) – splnění cíle musí pro vás být výzva, zároveň s ním musíte souhlasit – pokud si ho dáváte sami, určitě s ním také souhlasíte. Zhubnu z velikosti 44 na velikost 40.
R (reálný, z angl. realistic) – cíl musí být splnitelný, nesplnitelné cíle jsou předem odsouzeny k nesplnění. Zhubnout o dvě velikosti rozhodně není nesplnitelný úkol.
T (termínovaný, časově ohraničený, z angl.. timed) – je třeba si předem stanovit, do kdy má být cíle dosaženo. Do začátku června.
Náš SMART cíl vypadá tedy takto: Do začátku června zhubnu z velikosti 44 na velikost 40.

Podle obtížnosti vašeho cíle si následně vyberete variantu programu, která vám pomůže vašeho cíle dosáhnout.

3/ svůj cíl si někam zapište. Nestačí si jej říct, dokonce nestačí jej vyslovit nahlas. Napište jej a mějte jej každý den na očích, např. si ho můžete dát jako spořič obrazovky, nebo si jej napište přímo na základní obrazovku vašeho počítače nebo nejlépe mobilu. Pokaždé, když zapnete počítač nebo vezmete do ruky mobil, váš cíl se vám připomene.

4/ stanovte si odměnu za dosažení cíle. Pro každého z nás je velmi důležitá motivace. Pokud máme cíl, ale nevíme, proč ho máme dosáhnout, pravděpodobně jej nesplníme. V našem případě může být odměna, že se cítíme dobře a líbí se nám naše nová postava, ale lepší je něco hmatatelného, na co se budeme těšit. Např. Až splním svůj cíl, koupím si nové džíny (plavky, pojedu na dovolenou k moři…). To, co si přejete, si zapište také – nejlépe přímo s cílem. Mohlo by to vypadat třeba takto: Do začátku června zhubnu z velikosti 44 na velikost 40. V červnu si pak koupím nové plavky. Pokud se mi to podaří dříve, budu mít nové plavky třeba už začátkem května a vyberu si z nových kolekcí..

5/ kupte si kuchyňskou váhu na potraviny, pokud ji nemáte. Ve variantách programu M (medium = střední) a H (hard= tvrdá, těžká), ji budete potřebovat. Doporučujeme digitální, ta po prababičce je sice stylová, ale z těch malých závažíček se zblázníte a budete neustále počítat. Pořiďte si digitální, na které zvážíte s přesností na 1g a můžete dovažovat bez zbytečného počítání. Tzn. že navážíte jednu potravinu na talíři, vynulujete displey a navážíte druhou.

Máte celý zítřejší den na to, abyste se zvážila – chcete-li, zbavila se osobní váhy, rozmyslela a zapsala si svůj cíl a také svou odměnu a pořídila si kuchyňskou váhu na potraviny.

Zítra se tu sejdeme, určíme si variantu L, M nebo H podle obtížnosti cíle a začneme.

Těším se na shledanou

PharmDr. Romana Přikrylová

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení