Dieta podle ročních období
Chcete si usnadnit hubnutí? Zkuste dodržovat jídelníček podle zásad sezonní diety. Není to vůbec nic složitého. Stačí, když se budete řídit aktuálním ročním obdobím. uvidíte, jak taková strava vašemu organismu prospěje.
Přizpůsobovat skladbu svého každodenního menu podle toho, zda právě panuje léto nebo zima, je v našich zeměpisných podmínkách do určité míry vlastně nutností. A funguje to tak už tisíce let. Ročním obdobím se totiž museli řídit i naši dávní předkové, kteří tím, co našli nebo ulovili v přírodě, živili nejen sebe, ale i celé společenství. Proto u nich na jaře a v létě převládala čerstvá strava převážně rostlinného původu, s příchodem chladnějšího počasí, kdy vegetace odpočívala, konzumovali především energeticky vydatnou stravu, která jim dodávala sílu. Podobně si můžete uspořádat i svůj celoroční dietní plán.
PODZIM
V tomto přechodovém období organismus průběžně čerpá z energie získané v létě, ale zároveň se už musí připravovat na zimu. Postupně se krátí dny, ubývá sluníčka a nižší teploty získávají navrch. Pro lidský organismus to neznamená nic příjemného, natož pozitivního. Proto s tím počítejte i při sestavování svého dietního menu. Současně pracujte také na posílení imunity, abyste později v zimě mohla všudypřítomným dotěrným virům s úspěchem odolávat.
CO JÍST:
Využívejte stále možnosti pestrého výběru sezonního ovoce a zeleniny.
Podzim je obdobím jablek. Ty jsou bohaté na vitamin C i vlákninu. Proto využijte rozmanité nabídky a konzumujte jedno jablko denně. Jablka lze navíc připravovat na různé způsoby, včetně tepelné úpravy, takže nemusíte mít obavy, že se vám „přejedí“. Také plody slunce, neboli hroznové víno, prospívá zdraví při umírněné konzumaci. Dodají tělu potřebný draslík, odvodňují, čistí ledviny a močové cesty. Dovedou úspěšně bojovat i s únavou a nervozitou. Bude-li počasí přát houbám, vyrazte si na ně do lesa. Svému zdraví tak prospějete hned dvakrát - procházkou na čerstvém vzduchu a ještě si domů přinesete zdravý oběd. Houby jsou totiž v této době pro dietu ideální - mají nízkou energetickou hodnotu, obsahují minimum tuku a žádný cholesterol.
KDYŽ VÁS HONÍ MLSNÁ:
Zkuste sušená dýňová nebo slunečnicová semínka. Jsou bohatá na stopové prvky i vlákninu.
NEPODCEŇUJTE POLÉVKY
Konzumovat je můžete po celý rok, jen dbejte na jejich pokud možno dietní úpravu. Nejvhodnější jsou zeleninové, ale zapomeňte na zahušťování jíškou. Na podzim a v zimě připravujte polévky hutnější (snadno je zahustíte rozmixovanou zeleninou), po zbytek roku jsou vhodnější lehké zeleninové vývary. K dochucení používejte nejlépe čerstvé bylinky (pažitku, petrželovou nať).
ZIMA
Toto mrazivé období dietě zrovna příliš nenahrává. Metabolismus člověka totiž oproti dalším ročním obdobím pracuje pomaleji a organismus potřebuje větší zásoby energie, které si pochopitelně také bedlivě střeží. Také se mu to ve většině případů bohužel daří. A to nejen díky vánočním svátkům, které do tohoto období spadají... Správná skladba potravin přispěje k vitalitě a svěžesti, kterou právě v nejstudenějších měsících roku člověk potřebuje nejvíce.
CO JÍST:
Tělo vyžaduje větší porce, tak mu vyjděte vstříc a dopřejte mu je. Ale pozor na jejich složení! Rozhodně to neznamená dát si k snídani navíc dva rohlíky silně namazané máslem a po obědě ještě velký dort se šlehačkou. Organismus sice sacharidy potřebuje, ale myslete přitom na svou postavu i své zdraví a kombinujte je nejlépe s bílkovinami. Snídejte jogurt s cereáliemi a čerstvým ovocem, případně plátek celozrnného chleba. Tělu dodáte potřebnou energii, vitaminy a minerály, které mimo jiné pozitivně ovlivňují koncentraci (vitamin B12) a mají antistresové účinky (hořčík). Využívejte nízkotučný tvaroh a připravte si z něj pomazánky (se šunkou, s ředkvičkami, s petrželkou). Na povzbuzení unaveného organismu si ráno před snídaní vymačkejte čerstvou šťávu z pomerančů, grapefruitů nebo mandarinek. Vhodné jsou mléčné zakysané nápoje, kefír, heřmánkový čaj. Nezapomínejte ani na rýži, mořské a sladkovodní ryby, kuřecí maso.
KDYŽ VÁS HONÍ MLSNÁ:
Potřebné tuky a bílkoviny tělo získá z ořechů. Proto místo sladkých sušenek nebo čokolády raději sáhněte po směsi z nesolených a nepražených oříšků (arašídy, vlašské ořechy, mandle, kešú, para ořechy).
JARO
Předejděte nepříjemné jarní únavě pravidelným zásobováním těla vitaminy - nejlépe v podobě syrového ovoce či zeleniny (citrusové plody, papája, paprika, křen, rajčata, brokolice, kysané zelí). Vitamin C nejenže posiluje imunitní systém a napomáhá tělu účinně se zbavit únavy, ale také přispívá k rychlejšímu spalování tuků. Proto je při dietě ve stravě naprosto nepostradatelný.
CO JÍST:
V této době není dobré zatěžovat organismus hutnými a těžko stravitelnými jídly. Zvláště počátkem jara se tělo postupně probouzí ze zimního „úspornějšího“ režimu a těžká strava mu nedělá dobře, zbytečně jej unavuje a ještě víc vysiluje. V jídelníčku by proto měly raději převažovat lehčí a nízkotučné pokrmy - jezte kuřecí maso, netučné ryby, luštěniny a hodně zeleniny (brokolice, cuketa, chřest, květák, lilek, mrkev, ředkvičky). Dobře mu udělají i bylinkové čaje.
KDYŽ VÁS HONÍ MLSNÁ:
Zobněte si hrstku sušeného ovoce. Obsahuje sice hodně cukru, ale na další sladkosti už vás přejde chuť a nebudete si zbytečně zvyšovat celkový denní energetický příjem. Sušené ovoce má zároveň vysoký obsah prospěšné vlákniny a draslíku.
LÉTO
Léto je nejvhodnější dobou k zahájení hubnutí. Právě v tomto období je na trhu nejvíce sezonního ovoce a zeleniny, v horkém letním počasí mnohdy ani chuťové buňky netouží po ničem jiném než po vodě a lehkém jídle. Tak toho využijte. Jezte stravu bohatou na sacharidy, ale bez moučných jídel. Na minimum omezte příjem tuků. Pokud možno se vyvarujte kaloricky vydatných a mastných jídel, jejich zpracování v horkém počasí totiž zbytečně organismus zatěžuje.
CO JÍST:
Především čerstvé sezonní ovoce a zeleninu, v horku zejména s vyšším obsahem vody (meloun, jahody, okurka, rajčata, ledový salát, papriky, chřest), tvaroh, nízkotučné sýry, tofu, luštěniny, kuřecí maso, sladkovodní ryby. Nebojte se zapojit svou fantazii, zkuste kombinovat domácí ovocné plody s exotickými.
KDYŽ VÁS HONÍ MLSNÁ:
Dejte si ovocnou zmrzlinu bez přídavku smetany nebo sladší ovoce. Připravujte si různé saláty z čerstvého ovoce. Vychlazené chutnají výborně a skvěle vás osvěží.
Tip: I během sezonní diety jezte čtyřikrát až pětkrát denně, večer dávejte vždy přednost lehčím, dobře stravitelným pokrmům.
Zdroj: www.zdravavyziva.estranky.cz/
Komentáře
Poslat nový komentář