22. 05. 2024

Hubnete a honí vás mlsná? Co děláte špatně?

Chcete shodit pár kil, ale po večerech chodíte rabovat ledničku? Nebo kolem ní několik dnů s kručením v břiše kroužíte, abyste ji stejně nakonec vybílili, a zhatili tak své úsilí? Při správné dietě byste žádné nenechavé chutě mít neměli. V čem je tedy zakopaný pes?

Zapomínáte na bílkoviny

Většina diet operuje s omezením tuků nebo sacharidů, ale už málokterá vám poradí dávat si pozor na dostatečný příjem bílkovin. Přitom právě nedostatek proteinů mívá zpravidla na svědomí podvečerní nakukování do ledničky a chutě na sladké.

Zkuste si schválně spočítat, kolik bílkovin denně sníte. Obecně se uvádí, že denní příjem bílkovin by měl oscilovat mezi 0,8 - 2 g na jedno kilo vaší váhy. Pokud v rámci hubnutí sportujete, zcela určitě byste se měli blížit horní hranici, aby měly svaly dostatek živin pro svůj růst a regeneraci. Sportovní studie prokázaly, že lidí s vyšším obsahem bílkovin ve stravě lépe hubli, měli více energie a neovládaly je chutě.

Fitness tip: Potřebujete zvýšit příjem bílkovin? Dejte si ke svačině raw tyčinku s proteinem.

Zkrouhli jste příliš sacharidy

Různé diety často doporučují nejíst ovoce, vynechávat přílohy a přežívat v podstatě na zelenině. Váha půjde dolů, protože sacharidy nebudou v těle vázat vodu, a budete se cítit lehce, protože si pročistíte zažívání, ale tělo ke svému fungování sacharidy jako zdroj energie potřebuje a jejich vynecháním ho dostanete do stresu. Ale časem se začnete cítit unavení, ospalí, chytnete kdejaké nachlazení, budete mít chuť na sladké, a jakmile sacharidy zpět do stravy zařadíte, bude pravděpodobně následovat jojo efekt.

Proto během hubnutí sacharidy ze stravy úplně nevynechávejte. Pouze je nahraďte lepšími - například obyčejné těstoviny vyměňte za celozrnné - a nepřecpávejte se jimi.

Fitness tip: Chcete si i během diety osladit život? Dejte si do bílého jogurtu třeba marmeládu bez cukru.

Považujete tuky za zlo

Jdete na to logicky - chcete zhubnout tuk, proto omezíte během hubnutí tuk. Ovšem ani tuk nemůžete beze stravy vyřadit úplně bez následků. Striktním vynecháním tuku ve svém jídelníčku ovlivníte produkci hormonů. Špatná pleť, nepravidelný menstruační cyklus, nedostatek vitamínů rozpustných v tucích, špatná nálada nebo záchvaty vlčího hladu - i tak se projevy nedostatků tuku

v těle mohou projevit.

Při hubnutí jezte zdravé tuky, to znamená především ty rostlinné. Omezte proto příjem tučných masných a mléčných výrobků a nahraďte je rostlinnými oleji a ořechy. Samozřejmě to ani s konzumací oříšků a semínek nesmíte přehánět. Hrst ořechů denně je tak akorát.

Fitness tip: Neříkejte, že držíte dietu. Žijte prostě zdravěji a najděte si sport, který vás bude bavit. Jedině tak si udržíte dobrou náladu i hezkou postavu zároveň a váš nový životní styl vás začne bavit.

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení