Ideální váha není žádná věda
Co je ideální váha nebo-li hmotnost? Logické je, že je pro každého jiná.
Je to hmotnost, která je přiměřená výšce, tělesné zátěži a z toho vyplývající množství svalové hmoty, eventuálně tukové tkáně. Závisí na stavbě kostry, svaloviny, charakteru povolání, věku a pohlaví.Lze ji určit, např. tzv. BMI, ale je to hodnota pouze orientační, postavíme-li vedle sebe aktivního sportovce, vážícího 80kg, bude viditelně štíhlejší než stejně vysoký muž stejného věku, který žije sedavým způsobem života. Důvod je ten, že svaly jsou těžší než tuk. Proto není třeba se vyděsit, jestliže změnou životního způsobu zpočátku přibýváme na hmotnosti. Jednoduchým a spolehlivým domácím měřítkem není osobní váha, ale velikost oblečení. Mimochodem – je to výborná motivace, když v obchodě zjistíme, že naše kalhoty velikosti 40 na nás nějak divně visí a s radostí si můžeme koupit o číslo menší – teda dámy, to je úžasný pocit!
Ideální hmotnost můžeme posuzovat podle různých hledisek a podle nejrůznějších indexů. Obecně lze říci, že ideální hmotnost je taková, při které je člověk bez zdravotních obtíží a cítí se dobře (fyzicky i psychicky). Z dnešního pohledu již není tak důležité mít ideální hmotnost přesně podle tabulek, ale důležité je mít dobrou kondici. Jsou zdraví pohybliví lidé, kteří mají nějaké to kilo navíc, a naopak štíhlí lidé, kteří onemocní nějakou civilizační chorobou jen proto, že se špatně stravují a mají málo pohybu.
Je možné získat a udržet ideální hmotnost?Téměř každý může i malou změnou svých zvyklostí zhubnout a novou hmotnost si i nadále udržet. Důležitý je pozitivní přístup k životu a ochota změnit aspoň částečně své návyky.
Nadváha je nadměrné ukládání tuků, které vede ke zvyšování hmotnosti o 10% nad normální hmotnost (např. podle BMI indexu)
Obezita je metabolická porucha, která vede prokazatelně k tzv. civilizačním nemocem. Jde o zvýšení hmotnosti o 20 a více % nad normální hmotnost. Lékaři rozeznávají několik stupňů obezity, vedoucí až k závažným onemocněním. Obezita sama o sobě je klasifikována jako nemoc. Díky jejímu rozšíření v populaci rozvinutých zemí se hovoří o epidemii obezity a to nejen ve spojených státech nebo Číně, kde obezitou trpí již každý třetí až čtvrtý obyvatel. Česká republika na tom není o moc lépe. Probojovala se mezi prvních deset zemí ve výskytu obezity. Komplikací obezity je celá řada od vysokého krevního tlaku a jím vyvolaných tzv. kardiovaskulárních onemocnění (postihující srdce a cévy) jako infarkt myokardu, ischemická choroba srdce nebo dolních končetin, přes nemoci pohybového ústrojí z nadměrné zátěže páteře a kloubů až k cukrovce a dalším metabolickým poruchám.
Jak nadváha vzniká?
Dlouhodou nerovnováhou mezi příjmem a výdejem energie, tzn. že jíme víc, než naše tělo spotřebuje. Nadbytečnou energii ve formě zásobního tuku si organismus ukládá tzv. na horší časy.
Můžeme se nadváhy zbavit jednou provždy?
Jediné správné řešení je vyrovnaný příjem a výdej energie, tzn. to, co za den sníme musíme také spálit přiměřenou fyzickou aktivitou.
Rizikové způsoby snižování hmotnosti:
1. pouhé snížení energetického příjmu: Pokud pouze omezíme jídlo (v extrémních případech vyhlásíme hladovku), ale nevyvíjíme nějaký pohyb navíc, často zpočátku zhubneme. Riziko spočívá ve faktu, že se ve velké míře odbourává svalová tkáň (udává se až 75% a tuku pouze 25%!). Chceme sice zmenšit tukové polštářky, ale tuk se právě nejvíce spaluje ve svalech. Čím víc svalů, tím více tuků se spálí. Svalová tkáň se tvoří pouze pravidelným zatěžováním, tedy cvičením nebo jinými pohybovými aktivitami, např. fyzickou prací. Pokud tedy zhubneme hladovkou a za nějaký čas se vrátíme k našemu původnímu stravování (což je více než pravděpodobné), opět přibereme – klasický jo-jo efekt. Nejen že opět přibereme, ale přírůstek je tvořen novým tukem.
2. nadměrný pohyb bez úpravy stravování: Pokud se rozhodneme, že začneme cvičit a naložíme si větší tréninkové dávky, než náš organismus snese, vystavujeme se nebezpečí poškození zdraví, hlavně kloubů a měkkých tkání, pokud není cvičení pod odborným dohledem zkušeného trenéra. Pokud neupravíme složení své stravy, nesnížíme množství tučných jídel a sladkostí, pak nikdy nedosáhneme své ideální hmotnosti, protože spotřebované zásobní tuky si neustále doplňujeme těmito rizikovými potravinami.
Jak zjistíme svou ideální hmotnost? Jedním ze způsobů je měření tzv.Body Mass Indexu (BMI):
Výpočet BMI
Komentáře
Poslat nový komentář