Jak hubnout s rozumem
Zbavit se lehce a bez práce nadbytečných kilogramů je přáním mnoha lidí a obézní investují mnoho peněz do nesmyslných nabídek na bezpracné zhubnutí. Důsledkem je na jedné straně jojosyndrom, kdy po přísných dietách váha paradoxně stoupá, na druhé straně zvyšující se výskyt poruch příjmu potravy, zejména po způsobech redukce nadváhy doporučujících radikální omezení energetického příjmu až hladovky.
Léčbu obezity bez lékařského dohledu lze v současné době rozdělit zhruba do následujících proudů: léčba pomocí diet, léčba pomocí přístrojů, léčba pomocí zázraků či zázračných metod nepodložených teoretickou základnou, pomocí bestsellerů a léčba hladovkou.
Léčba dietou
Tzv. monotematické diety jsou založené na tom, že doporučují pouze jeden druh potraviny (např. dieta vajíčková) nebo vylučují jeden druh živin, např. dieta bodová, při které nejsou povoleny sacharidy. Lidé především v důsledku omezeného výběru potravin sníží energetický příjem, dojde k odvodnění, takže váha ukáže úbytek. Po přechodu na normální stravu dochází k opětovnému zvýšení hmotnosti na výchozí hodnotu. Takovéto diety škodí, protože tělu nedodají základní živiny, vitamíny a minerály.
Dalším druhem diet jsou diety založené na kombinaci základních živin či potravin (např. dieta Lenky Kořínkové). Rozšířené jsou také nízkoenergetické bílkovinné diety (NBD), které dokáží při malém energetickém příjmu, většinou 2000 kJ za den, dodat tělu všechny důležité látky. Při vhodné indikaci a psychoterapeutickém vedení by byly vydatným pomocníkem při redukci nadváhy. V naší zemi jsou však tyto diety šířeny především laiky, kteří je nabízejí lidem s mírným stupněm obezity, nadváhou, často i lidem s váhou v normě bez jakéhokoliv odborného vedení. U dospívajících dívek zvyšují tyto diety riziko vzniku poruch příjmu potravy, u ostatních vedou často k jojosyndromu, neboť laicky šířené NBD nejsou u nás spojeny s behaviorální intervencí a nevedou ke změně životního stylu.
Léčba pomocí přístrojů
V současné době se v naší zemi hojně rozšiřují nejrůznější přístroje na hubnutí (myostimulátory, Slide styler, vibrační přístroje, tepelné zábaly apod.). Všechny tyto přístroje spojuje podobný druh reklamy typu „Zatímco v klidu sledujete televizi, náš přístroj pilně pracuje za vás, a tak můžete zapomenout na trýznivé diety či namáhavé cvičení a hubnete“. Většinou táž reklama slibuje zhubnutí na těch místech těla, kde je to žádoucí.
Do probírané skupiny pomůcek pro hubnutí patří i různé posilovače břišních a prsních svalů, stehen a podobně. Ve srovnání s výše uvedenými přístroji je pozitivní to, že obézní sám aktivně cvičí. Je pravděpodobné, že týž efekt by mělo cvičení i bez nabízené pomůcky, ale je možné, že kdyby tuto pomůcku hubnoucí neměl, ke cvičení by se nedonutil.
Léčba pomocí zázraků
Tento způsob hubnutí v naší zemi donedávna převládal, i když v poslední době zájem o tyto prostředky trochu utichá. Patří sem zázračné pilulky, čaje, kávy, náušnice, zeštíhlovací pásy apod., které způsobí, že můžete údajně jíst, co hrdlo ráčí, nemusíte se hýbat, a kila sama od sebe mizí.
Žádný magický preparát, pomocí něhož by obézní bez práce zhubli, neexistuje. Protože touha obézních po bezpracném zhubnutí je tak mocná, neváhají tito lidé obětovat peníze za výše uvedené nesmysly.
Léčba pomocí bestsellerů
Všude ve světě jsou k mání stovky knih seriozních či nesmyslných týkajících se hubnutí. Člověk, který se rozhodne stravovat se zdravě a nakoupí si mnoho knih, bývá zmaten, protože jedna často protiřečí druhé. Tyto knihy většinou vedou nějakým způsobem k snížení energetického příjmu (zvýšíme příjem ovoce a zeleniny, snížíme množství přijímané potravy) a hubneme tedy v důsledku tohoto snížení a ne v důsledku teorií, které nás k tomuto snížení přivedly.
Hladovky
Hladovky se dříve používaly místo nízkoenergetických bílkovinných diet, kdy obézní byli hospitalizováni pod odbornou kontrolou. Zdánlivou výhodou hladovek je, že lidé při ní nemusí myslet na tvorbu jídelníčku, dochází k značným hmotnostním úbytkům a po vícedenní hladovce mizí pocit hladu. Jenže úbytek hmotnosti je zčásti na úkor bílkovin – svaloviny, vody a soli. Po skončení hladovky se kila vracejí a ztracenou svalovinu nahrazuje tuk. Obézní se touto metodou nenaučí změnit své nevhodné jídelní návyky, navíc dlouhodobé hladovky bez lékařského dozoru jsou hazardem se zdravím.
Hubněme s rozumem
Je zřejmé, že k trvalým váhovým úbytkům vede jediná cesta – omezení energetického příjmu a zvýšení energetického výdeje. Omezení energetického příjmu může obézní docílit různými cestami od nesmyslných až po rozumné. Může pít měsíc koktejly či ovocné šťávy, jíst převážně ovoce a zeleninu či syrovou stravu, živit se vlákninovými preparáty, žvýkat pšenici či dodržovat jinou jednostrannou nevyváženou dietu. Takto se však nelze chovat celý život. Obézní může zvolit i cestu druhou – rozumnou. Sníží energetický příjem rozumnou úpravou jídelníčku, kdy omezí tuky, jednoduché sacharidy. Pokud zcela chybí vůle k nějaké změně, přidá tzv. kognitivně behaviorální psychoterapii, kdy se pod odborným vedením učí odstraňovat nevhodné stravovací a pohybové návyky a nahrazovat je vhodnějšími.
Zdroj: www.rodina.cz
Komentáře
Poslat nový komentář