22. 07. 2024

Jak se liší obezita mužů a žen

Větší riziko zdravotních potíží, ale snazší hubnutí. To jsou dva největší rozdíly při vyrovnávání se s nadbytečnými kilogramy. Muž a žena mají nejen zcela jiný metabolismus, také jejich psychika a způsob, jak přistupují ke svým problémům se různí.

Co je typické pro mužskou obezitu, čím je „mužská“ obezita nebezpečná? 
Při obezitě mužského typu dochází k hromadění tuku zejména na břiše, což s sebou nese vyšší riziko kardiovaskulárních a metabolických komplikací. I proto mají muži v civilizovaných zemích daleko kratší průměrný život než ženy. Muži, vezměte si centimetr a změřte si obvod pasu. Pokud Vám centimetr ukáže více než 102 cm, ohrožují Vás již kila navíc významně na zdraví a je čas s tím něco dělat (u žen je vysoké riziko nad 88 cm).

Co u mužů ovlivňuje vznik obezity? Stejně jako u žen je hlavním rizikovým faktorem dědičnost. V druhé řadě je to pak životní styl – tedy složení jídelníčku a pohyb. Je zajímavé, že ženy nejedí často z hladu, ale jako reakci na vnější podněty, ať již na stres nebo k umocnění pohody. Muži „zajídají“ stres sladkostmi méně často než ženy. Je pro ně však typický jiný druh stresu, a sice časový, který je typický například pro obézní podnikatele a manažery. Nedokáží si čas zorganizovat tak, aby se pravidelně stravovali a pravidelně vykonávali nějaký pohyb. Další nevýhodou žen je, že trpí více jojo-efektem. Tím, jak často drží dietu, stává se jejich metabolismus úspornější. Jednoduše řečeno, tělo zvyklé na to, že čas od času nedostane najíst, má větší tendenci tvořit si zásoby. Mužům trvá daleko déle, než se odhodlají hubnout, ale pak se jim hubne lépe a váhové úbytky si snáze udrží. Kromě toho, že jejich organismu není zatížen jojo-efekty, mají vzhledem k vyššímu množství svalů také vyšší bazální metabolismu. To je množství energie, kterou člověk potřebuje na fungování základních procesů v lidském těle.

Co se týče skladby jídla, muži přijímají více živočišných tuků v podobě uzenin - salámy, tlačenky a klobásy, které jsou velmi kalorické. Navíc přijímají hodně kalorií v podobě piva, které nepokládají za potravinu. Rizikem je i tvrdý alkohol.

Pro obě pohlaví je důležité, aby poměr živin byl vyvážený. Muži samozřejmě obvykle mohou mít vyšší energetický příjem, protože jsou vyšší a mají více svalové hmoty. Z těchto důvodů mají mít v jídelníčku také více bílkovin s nízkým obsahem tuku. Muži se často na počátku hubnutí obávají toho, že právě maso jim bude zakazováno a velmi se jim uleví, když zjistí, že tomu tak není. To ale samozřejmě neplatí pro uzeniny.

V kurzu StopObezitě pro muže se klade větší důraz na otázky výživy než psychiky. Na psychiku se soustředí spíše kurzy pro ženy, které jsou vedeny psycholožkou. Mužské kurzy vede lékařka.

Zdroj: www.stob.cz

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení