27. 07. 2024

Jak v posilovně na břišní svalstvo?

Přestože posilování břišních svalů se věnuje velká pozornost, stále na metodiku posilování svalů v oblasti pasu přetrvávají nesprávné názory, a to často i u renomovaných odborníků.

Ještě dnes se můžete setkat s desítkami sérií a stovkami opakování při posilování břišních svalů, které mají spalovat tuk v této oblasti. Cvičenec jde někdy v sebetrýznění tak daleko, že si navíc balí pas do igelitu.

Je však zapotřebí se smířit s tím, že odbourávání podkožního tuku není (bohužel) nikterak závislé na svalech, které v této oblasti pracují. A tak se tuk houževnatě drží v místech, kde je ho nevíc - u mužů na břichu a v křížové oblasti a u žen na bocích a stehnech, a to bez ohledu na intenzitu procvičování kritických oblastí.

Je nutno si uvědomit, že podkožní tuk je zásobárnou energie a proces jeho přeměny na energii je jediným způsobem (kromě operativního), jak se ho zbavit. Pokud se na energii díváme z fyzikálního hlediska jako na práci, t.j. sílu po dráze je nasnadě, že nejvíc energie se spotřebuje při práci velkých svalových skupin - stehen, prs a zádových svalů, kde jsme schopni pracovat s velkými vahami. Čím víc práce vykonáme, tím větší je výdaj energie.

Proto je pro teto účel výhodnější více opakování s nižší zátěží než méně provedených cviků s velkou zátěží. Vzhledem k tomu, že 1 kg tuku představuje energii srovnatelnou s 0,1 litrem benzínu, na který auto při nižší účinnosti než lidské tělo, dokáže ujet 1km do kopce, je možné si představit, jak velikou energii lidské tělo skrývá.

Tento fyzikální pohled na situaci je samozřejmě velmi zjednodušující. Na podkožní tuk v těle je vázáno velké množství vody. Práce svalů také bezprostředně nesouvisí se spalováním tuků, ale využívá glykogenových rezerv ve svalech a v játrech a teprve ty se mohou obnovovat využitím tuků.

JAK TEDY PROVÁDĚT CVIČENÍ BŘIŠNÍCH SVALŮ?
V první řadě je zapotřebí striktně oddělit posilování přímých svalů břišních od snahy odbourat v pase tuk. Posilování je vhodné provádět standardním způsobem jako na jiné partie horní části těla.

Při shazování tuku v oblasti pasu je nutné použít tréninkový a stravovací režim založený na snížení příjmu energie a zvýšení výdaje tréninkem.

Jak provádět posilování břišních svalů? Především nelze doporučit usilovné procvičování šikmých svalů - jejich zvětšení působí opticky rozšířením pasu z čelního pohledu. Abychom dokázali správně zvládnout posilování přímých svalů břišních je dobře si uvědomit, jak tyto svaly pracují. Jsou napojeny mezi spodními žebry na chrupavkách 5. až 7. žebra a druhý konec se napojuje na kost stydkou, která tvoří přední stranu pánve. Tyto svaly aktivně pracují pouze při zkracování přední strany břišní dutiny. Při změně mezi trupem a dolními končetinami pracují pouze izometricky vytvořením korzetu, přičemž aktivně pracuje pouze illiopsoas, který je napojen mezi výstupky obratlů a stehenní kost. Jeho posílení a následné zkrácení má za následek prohnutí páteře v křížové oblasti dopředu, tzv. lordózu. proto se raději zvedání nohou nebo trupu při posilování vyhněme.

Metodicky správně provádět posilování břicha není jednoduché a je zapotřebí se mu naučit. Je zapotřebí je provádět z maximálního prohnutí zad v kříži dozadu do maximálního přiblížení dolních žeber k pánvi při "kočičím hřbetu". To vše nejlépe proti odporu, který působí lineárně. Tuto poslední podmínku lze při posilování bez speciálního zařízení splnit těžko. Musíme si uvědomit, že odpor tomuto pohybu tvoří převážně velká váha trupu, která je v různých fázích pohybu rozložena na nuly až do maxima.

Zdroj: www.kulturistika.com

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení