5. 12. 2022

Jak zhubnout a zůstat štíhlá? - Naučte se správně jíst

Jak zhubnout a zůstat štíhlá? - Naučte se správně jíst Udržet linii

Zhubnout dokáže skoro každý.

Problém nastane potom, co se nám podaří ta přebytečných šest kilo sundat. Co se děje dál? Pomaleji nebo rychle (podle toho, jak rychle se vrátíme ke svému předchozímu režimu jídla a pohybu) horko těžko ztracené kilogramy opět nabereme a někdy ještě víc. Je vám to povědomé? Ano, správně – jedná se o klasický jojo efekt. Horší je, že nabereme více, než jsme dietou zhubly.

Tento týden se naučíme správně jíst. Nejde totiž jen o to, co jíte, ale jak to jíte. Klidně můžeme jíst i klasická „nekalorická“ jídla a přece nemusíme tloustnout.

Zamysleme se nad naším způsobem stravování. Ráno v letu káva, případně něco malého a rychlého – buchta, někdo jogurt s müsli, ale ve spěchu. Dopoledne na svačinu není čas a stejně jsme si žádnou nevzaly, takže opět káva. V poledne zhltneme oběd, jídla ve většině kantýn a spousta poledních menu v blízké restauraci se ani nedá vychutnávat a rychle zpět do práce. Odpoledne cestou z práce nějaké vyřizování, koupíme a nacpeme do sebe bagetu, protože umíráme hladem. Večer, ať už vaříme nebo ne, to už moc nevytrhneme. Asi cítíte, že je to špatně. Ale co s tím?

Rozhodně tu nechceme nikoho kritizovat, „dietní chyby“ děláme občas nebo častěji všichni. Nenutíme vám žádné převratné změny, pouze postupnou proměnou pravidel, kterými se řídíme – ať už vědomě nebo bezděčně, chceme vám pomoci zůstat štíhlé tak, jak vám vyhovuje. Pokud skutečně trpíte nadváhou, věřte, že postupná změna stravovacích návyků vám pomůže spolehlivěji sundat přebytečná kila, i když to bude pomalejší, než diety. Ale zato to bude už napořád.

3.Týden – Důkladně rozkousejte každé sousto a jezte pomalu!

K zásadám makrobiotické stravy patří pravidlo dvacetkrát kousat každé sousto jídla, které dáte do úst. Výsledkem je dostatečná tvorba slin v ústech. Sliny obsahují enzym amyláza, který štěpí škroby (polysacharidy) a kousáním se potrava rozmělní na maličké kousky, takže do žaludku se dostane potrava jednak rozmělněná, jednak s natrávenými škroby. Kyselé prostředí žaludku emulguje tuky a do dvanáctníku jde natrávenina již pořádně připravená pro působení trávicích enzymů. Zároveň potrava ve dvanáctníku vysílá signál centru sytosti v našem mozku a to nám řekne, že máme dost. Pokud tedy potravu zhltáme rychle, má žaludek spoustu práce s rozmělňováním potravy a my najednou zjistíme, že jsme nacpaní, nejen najedení. Nerozkousaná potrava zůstává v žaludku zbytečně dlouho a jsme přejedení a tlačí nás žaludek a sháníme něco na trávení. Pokud budeme jíst pomalu a řádně kousat, sníme méně jídla a nebudeme mít potíže s trávením.

Se způsobem, jakým konzumujeme potravu, souvisí i množství jídla, které sníme. Pokud jíme rychle a hltavě, sníme mnohem více, než potřebujeme. Přestaňte dojídat jídlo jen proto, že je na talíři! Také vás doma učili, že co je na talíři, to se musí sníst? Zapomeňte na to!  Jezte jen tolik, dokud máte hlad. Zbytky klidně vyhoďte, anebo – pokud je vám to líto vyhodit, dejte je do krabičky do lednice.  Až budete mít v lednici spoustu krabiček se zbytky, zjistíte, že nejsou moc dobré a naučíte se vyhazovat je rovnou anebo si dávat menší porce. A už vůbec nedojídejte po ostatních členech domácnosti! Dětská krupicová kaše od batolecí večeře je sice výborná, ale po měsíci zjistíte, že nedopnete kalhoty. Je pravda, že pokud opravdu důsledně přestanete jíst, jakmile zaženete pocit hladu, sníte méně potravy a podle jejího složení na vás přijde hlad znovu asi za 3 hodiny. To je právě dobře. Jíst je třeba častěji v malých dávkách – tělo neukládá přebytečnou energii do tukových zásob „napříště“.

Takže úkol na tento týden zní: Jíst pomalu, pořádně rozkousat každé sousto a přestat hned, jakmile se dostaví pocit sytosti (zmizí hlad).

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení