15. 06. 2021

Jarní únava – souboj přírody a civilizace

Stejně jako příroda kolem i naše tělo se probouzí ze zimního spánku a snaží se nastartovat. Je to jako když startujeme auto. Také je na to potřeba mnohem více paliva, než normální provoz. Náš metabolismus se zrychluje, potřebujeme k tomu více energie a kyslíku. Navíc trubky jsou zanesené, malinko zrezlé a je potřeba je řádně vyčistit, promazat a startovat šetrně. Proto se musíme ke svému tělu chovat hezky a nezatěžovat je více, než je nutné. Chceme, aby nám sloužilo co nejdéle.

Předjaří je ideální doba k úklidu – nechte protentokrát v koutě mopy, hadry a saponáty a vytáhněte ryby, zeleninu, ovoce, minerálky. Myslím to vážně. Naše tělo potřebuje po zimě uklidit a vyčistit, aby lépe zvládlo přechod na letní provoz. Musíme mu dodat spoustu vitamínů, vody, vlákniny a obilnin.

V tomto období vyhodíme z jídelníčku všechno mastné, těžké, příliš slané, smažené a kořeněné a vyměníme za lehkou stravu.

Co je zakázáno? Klobásy, chipsy, smažená jídla, guláše, knedlíky, hranolky, uzeniny, máslové dorty…

Co se doporučuje? Syrová zelenina, v menší míře může být i tepelně upravená, syrové ovoce, celozrnné pečivo, cereálie, ryby, kuřecí maso, dietní šunka, neslazené minerálky, nejlépe s vyšším množstvím hořčíku, bylinné a ovocné čaje.

Co rozhodně omezit? Hovězí, skopové a vepřové maso, káva, černý čaj, alkohol.

Odlehčovací (detoxikační) den 
Pokud chcete, můžete jarní úklid vzít opravdu důkladně a k tomu je velmi vhodný tzv. „odlehčovací den“. V tento den nejezte nic, pouze pijte ovocné šťávy ( nikoli slazené džusy), minerálky a ovocné nebo bylinkové čaje ( ideální je kopřiva, v kombinaci např. s ostropestřcem nebo artyčokem, které pomohou vašim játrům vyloučit všechny nahromaděné nečistoty). 
Pokud by se vám to zdálo příliš drastické – a věřte, že lehké to rozhodně není, obzvlášť máte-li rodinu a budete jim připravovat jídlo, můžete si dát nakrájenou zeleninu libovolného druhu, ale v syrovém stavu a bez jakýchkoli dressingů. Pokud chcete čisticí účinek této diety podpořit, vyberte si den, kdy je úplněk. Počítejte s tím, že můžete být podrážděná a unavená, vyhněte se jakýmkoli náročnějším činnostem a běžte brzy spát. Druhý den začněte lehkou snídaní ( ovoce, müsli a nízkotučný jogurt) a celý den jezte lehká jídla, jinak se váš žaludek může vzbouřit.

Další detoxikace
Úklid organismu podpoří návštěva sauny, přiměřený pohyb – teď už to jde i na čerstvém vzduchu a v neposlední řadě – udělejte si jarní úklid také v hlavě. Vymeťte všechny pavučiny starostí, dopřejte si den volna, vyjděte si s kamarádkou nebo s partnerem do kina, na romantickou večeři, kávu nebo dělejte cokoli jiného, co vás potěší a po celý den nemyslete na práci, rodinu, prospěch dětí, blížící se zkoušky, náročná jednání, moře prádla k žehlení a podobné věci. V tento den nejsou vůbec důležité, důležitá jste pouze vy a váš příjemný pocit.

A až to všechno absolvujete, nebo alespoň část, ucítíte příliv energie, která nám teď tak moc chybí. Potom teprve kdo chce, může vytáhnout ty mopy, hadry a čistící prostředky. Půjde nám to mnohem lépe a rychleji.

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení