Jogging aneb během ke zdraví a ideální váze
Ideální jogging se provádí v mírném, pohodlném tempu a ne déle než 20-30 minut. Běžet se má tak, abyste si mohli povídat. Pokud nejste schopni konverzace, běžíte moc rychle. Až se vám zlepší forma, zjistíte, že můžete běžet rychleji, aniž byste se zadýchali.
Ačkoliv jogging na trávníku nebo na asfaltu se považuje za „bezpečnou“ činnost, může dojít k úrazům, např. podvrtnutí nebo vykloubení – zejména nemáte-li vhodnou obuv, ponožky a správné oblečení.
Sportovní obuv na jogging má být dostatečně měkká, aby umožňovala pružný krok a dostatečně pevná aby dobře zpevňovala kotník. Pružná vnitřní podšívka zmenšuje nárazové otřesy a podpírá nožní klenbu. Přesvědčte se, zda jsou vám boty pohodlné. Mezi palcem a přední stěnou boty by měla být mezera na šířku palce ruky, aby se mohly prsty volně pohybovat. Nové boty noste doma, když jdete nakupovat nebo na procházku, aby se rozšláply. Kvalitní obuv vydrží řadu měsíců, někdy i rok či dva.
Sportovní ponožky mají být bavlněné, aby sály pot. Nylonové ponožky pot nesají. Opět se přesvědčte , že jsou vám pohodlné a nekrabatí se. Při teplém počasí je nejlepší na jogging bavlněné nebo polobavlněné tričko a šortky, při chladném počasí dobře padnoucí tepláková souprava.
Před každým kondičním během se řádně rozcvičte, tím se srdce a plíce připraví na nastávající námahu, svaly mohou lépe pracovat a sníží se riziko úrazu. Během joggingu neberte nikdy na lehkou váhu bolest, zadýchávání, jakýkoliv nepříjemný pocit, slabost a únavu. Jakmile něco takového ucítíte, zpomalte nebo se zastavte. Nerozumné pokračování v běhu může vést k většímu vyčerpání, natažení nebo ztuhnutí svalů a poškození kloubů.
Pokud jste starší 35 let nebo nejste-li zcela zdrávi, nezačínejte s joggingem bez předchozí konzultace s lékařem. Aktivní činnost zdravému tělu nikdy neškodí, naopak nebezpečná mu je nečinnost. Jakmile však začneme být horlivě aktivní po letech nečinnosti, mohou se tím probudit skryté neduhy.
Rozcvičení před joggingem
Uvolněte se protahováním, ale jen tak, aby to bylo příjemné. Protahujte se v přímém směru a normálně při tom dýchejte. Vydržte vždy deset vteřin, a pokud je to příjemné, prodlužujte výdrž.
• Podkolenní šlacha: Lehněte si, přitahujte koleno oběma rukama k hrudníku , hýždě při tom zůstávají na podlaze. Narovnávejte koleno tak daleko, jak to jen jde. Vydržte vždy dvacet vteřin a opakujte desetkrát na každé koleno.
• Rameno: Zatlačte paži rukou, kterou dáte na loket zatlačované ruky, jemně dozadu. Nehrbte záda, mějte je zaoblená pokrčením kolen. S každou paží vydržte patnáct vteřin a opakujte třikrát na každou paži.
• Lýtko: Stoupněte si před zeď, ruce ve výši hrudníku opřete o zeď. Jednu nohu dejte pokrčenou dopředu, druhou nechte trochu zanoženou a narovnanou. Paty přitom mějte na podlaze. S každou nohou vydržte třicet vteřin a opakujte třikrát na každou nohu.
• Tříselná krajina: Sedněte si, nohy dejte do tureckého sedu, kolena tlačte lokty dolů, chodidla u toho mějte těsně u sebe. Vydržte třicet vteřin a opakujte třikrát.
Zdroj: www.zdravi4u.cz
Komentáře
Poslat nový komentář