30. 01. 2023

Léčivé účinky čekanky a její použití

Čekanka obecná je oblíbená bylina s blankytně modrými květy, která roste u polních cest, v parcích, v lesích, na stráních. Používají se všechny části rostliny, nejvíce pak kořen. Bylinka obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, používá se hlavně kvůli dvěma účinným látkám - inulinu a hořčinám.

Proč a jak čekanku používat


Čekanka působí příznivě na trávicí soustavu, zlepšuje chuť k jídlu, je vhodná pro lidi s citlivým žaludkem. Používá se také při onemocnění jater, vylučuje škodliviny z těla. Pomáhá také při problémech se žlučníkem a žlučovými kameny. Podobně funguje i při ledvinových kamenech. Čekanka má také projímavý účinek, takže ji lze použít při zácpě. Vitamíny skupiny B, které jsou v čekance obsažené, blahodárně ovlivňují nervovou soustavu. Dodává energii a zlepšuje náladu. Při podávání byliny před spaním působí proti častému nočnímu probouzení. Pije se ve formě čaje, často ve směsích (proti diabetu, na uklidnění nervové soustavy). Lze vyzkoušet i obklady na bolavé klouby nebo nálev z květů na zánět spojivek.

Čekanka obecná (cikorka) v kuchyni

Kromě bylinných směsí a čajů z natě a květů je nejznámější využití kořene čekanky na výrobu náhražky kávy. Cikorka se začala používat za války i dnes je stále oblíbená, protože neobsahuje kofein. Jinak zkuste použít čerstvé listy do salátů nebo květy ozdobit dort. Čekanka totiž obsahuje inulin, který snižuje hladinu cukru v krvi, a podporuje chuť k jídlu.

Přípravky s čekankou v lékárně


Také lékárny nabízejí řadu různých přípravků z čekanky. Doplňky s inulinem, sladidla z čekanky, přípravky na hubnutí. Různé druhy káv s podílem čekanky podporují trávení, přirozenou funkci jater, podporuje zdravé kosti a klouby, příznivě působí na správnou činnost srdce a hladinu cukru v krvi a podporuje snižování váhy.


Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení