22. 05. 2024

Léky na hubnutí Meridia, Lindaxa, Reductil a Sibutramin staženy z trhu

Léky obsahující sibutramin, prodávané pod obchodními názvy Meridia, Lindaxa, Reductil a Sibutramin budou staženy ze všech zemí Evropské unie. Důvodem jsou výsledky klinické studie SCOUT (Sibutramin Cardiovascular OUTcomes), která měla prokázat vztah mezi úbytkem hmotnosti, kardiovaskulárním rizikem a také preventivní účinek na rozvoj cukrovky 2. typu, skončila velkým překvapením. Ve studii bylo prokázáno zvýšené riziko závažných kardiovaskulárních příhod, jako jsou cévní mozková příhoda nebo infarkt myokardu u obézních pacientů a pacientů s nadváhou, léčených sibutraminem, kteří zároveň měli další rizikové faktory jako např. cukrovka nebo abnormální hladiny tuku v krvi.

Více než 9000 pacientů bylo sledováno po 3 roky, studie probíhala současně ve 300 centrech 16 zemí světa. Kromě zvýšeného rizika kardiovaskulárních příhod studie prokázala, že léčbou dosažený úbytek hmotnosti po léčbě je mírný a po ukončení léčby nemusí vydržet. Poměr přínosů a rizik je v tomto případě pro pacienty výrazně nepříznivý.

Na základě těchto skutečností doporučila Evropská léková agentura pacientům kontaktovat lékaře a okamžitě ukončit léčbu sibutraminem.

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení