24. 02. 2024

Málokalorická strava oddaluje stárnutí

Už dříve se vyskytovaly názory, že málokalorická strava zpomaluje proces stárnutí. Potvrdily to studie, provedené na zvířatech. Podle nejnovějších výzkumů Washingtonské lékařské školy v St. Louis se podařilo potvrdit, že omezený příjem kalorií spojený s optimální výživou, může oddálit primární stárnutí také u lidí.

Studie zveřejněná 17. června 2005 v časopise Americké kardiologické university, potvrdila, že nízkokalorická dieta oddaluje stárnutí. Byla provedena na 25 lidech, u kterých bylo sledováno kalorické omezení v průběhu šesti let. První skupina lidí konzumovala pouze 1400-2000 kalorií denně a jejich výsledky byly porovnávány se skupinou 25 lidí, kteří se živili typickou západní dietou, okolo 2000 – 3000 kalorií denně. 
S přibývajícím věkem lidské srdce ztrácí na své pružnosti a pracuje méně efektivně. Ultrazvukové zkoušky prokázaly, že u první skupiny sledovaných, která měla stravu s kalorickým omezením, srdce pracovalo pružněji než u osob z druhé kontrolní skupiny. Srdeční funkce a rytmus se významně podobayl funkci mladého srdce. Studie mimo jiné potvrdila, že rizikové faktory některých nemocí srdce a zánětlivé problémy byly nižší ve skupině lidí s omezeným příjmem kalorií než u skupiny s typickou západní dietou.

Luigi Fontana, který tuto studii navrhl a vedl, potvrzuje, že kalorické omezení neznamená jednoduše méně jíst. Kalorické omezení je spojováno s dlouhověkostí pouze v případě spojení s optimální výživou. Na druhé straně kalorické omezení spojené s podvýživou urychluje stárnutí a způsobuje některá závažná onemocnění. ”Proto tedy jíst pouze poloviční porce není správné a vhodné. Takové kalorické omezení je spíše škodlivé,” říká.

Výše uvedený model nízkokalorické diety vyžadoval přísný dietní režim vedoucí k udržení nízké hladiny kalorií a také zajištění nutriční rovnováhy u jeho účastníků, říká Luigi Fontana.

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení