22. 05. 2024

Meridia, Lindaxa a Sibutramin jsou staženy z trhu v celé Evropě, nikoliv zakázány

Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské lékové agentury uzavřel přehodnocování bezpečnosti přípravků obsahujících sibutramin ( Meridia, Lindaxa, Sibutramin). Výsledkem přehodnocení bylo zjištěno, že přínosy léčby přípravky obsahující sibutramin nepřevažují rizika, spojená s jeho užíváním a doporučil pozastavit registrace léků na hubnutí Meridia, Lindaxa a Sibutramin. Protože je Evropská léková komise vrcholný orgán pro registrace léků pro celou Evropu, platí toto doporučení bez výjimky ve všech zemích Evropy.

Pro zopakování uvádíme, že léky Meridia, Lindaxa a Sibutramin mají nežádoucí účinky v podobě kardiovaskulárních potíží. Výsledek velké mezinárodní studie ukázal, že úbytek na váze u obézních pacientů je pouze o  2- 4 kg vyšší, než placebo ( neúčinná látka, nebo-li pacienti bez léčby sibutraminem). Úbytek na váze navíc není trvalý, takže zvýšené riziko kardiovaskulárních příhod dokonce i u zdravých pacientů převažuje nad žádoucím výsledkem léčby.

Výbor doporučil lékařům, aby nepředepisovali léky, obsahující sibutramin a lékárníkům, aby je nevydávali. Pacientům doporučil, aby okamžitě přerušili užívání léků se sibutraminem a navštívili, nebo alespoň kontaktovali lékaře, který jim lék předepsal.

Situace je v současné době taková, že léky Meridia, Lindaxa a Sibutramin ještě zakázány nejsou, ale na základě doporučení evropského Výboru je výrobci z trhu stáhli. V celé České republice není lékárna, která by je prodávala, veškeré zásoby léků, obsahujících sibutramin (Meridia, Lindaxa, Sibutramin) jsou ve skladech výrobců a čekají na konečné rozhodnutí o zákazu používání, který by měla vydat Evropská léková komise.

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení