22. 03. 2023

Obezita je nakažlivá, zjistili vědci

Pokud výrazně přibere na váze někdo z vašich příbuzných či přátel, pak hrozí, že přiberete i vy sami. Podle nejnovější studie je totiž obezita sociálně nakažlivá. Čím více jedinců začne nosit faldy, tím méně osob s normální postavou pak tomuto trendu přibývání na váze odolá. Největší vliv na naši postavu má pak kondice nejbližších přátel. 
SAN DIEGO - Rozsáhlá americká studie prokázala, že ačkoli žije člověk daleko od přátel, kvůli sociálním vazbám je vliv stále příliš silný. 
"Jsme ohromeni zjištěním, že přátelé, kteří žijí stovky mil daleko, mají stejný vliv na vývoj tělesné váhy osobnosti jako ti přátelé, kteří žijí hned v sousedství," potvrdil jeden z autorů James Fowler z University of California v San Diegu.
Podle závěrů studie se šance stát se obézním zvýší o 57 procent, když i kamarád či blízká osoba jsou obézní. Vliv obézního sourozence zvyšuje šanci o 40 procent a vliv partnera o 37 procent. U nejlepších přátel se riziko zvýší až třikrát. 
Experti si vysvětlují tento fenomén sdílením hodnot. Blízcí přátelé mají většinou podobné hodnoty a pohledy na svět. Když jeden z nich přibere, druhý začne jeho obezitu vnímat jako něco běžného a tíhne také k přibývání na váze.

Zdroj: www.novinky.cz

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení