22. 07. 2024

Obezita vás odřízne od světa!

Mezi hodnoty, které ve svém životě považujeme za nejdůležitější, jsou na nejvyšších pozicích a tedy také nejčastěji jmenované: zdraví, vztahy, rodina, peníze a kariéra. Máloco má tu schopnost zadupat a poničit všechny tyto věci tak razantně a účinně, jako obezita. Má drtivé účinky i v těch oblastech, kde byste to nejspíš nečekali.

Obezita způsobí, že ztratíme přátele
Při budování, udržování a upevňování vztahů jsou pro naše blízké velmi důležité osobní návštěvy a společné akce, spojené se zábavou. Nepěkná kila navíc způsobí, že možnosti v našem šatníku jsou velmi omezené a také se bojíme aktivit se zábavou často spojené, jako například bowling a další. Jinými slovy jsme přesvědčeni, že půjdeme už nejmíň posté v těch starých džínách a volné haleně a při jakémkoliv pohybu vypadáme bezesporu směšně.

Tak tedy nikam nejdeme.

Začneme se odcizovat a vymýšlení průhledných a hloupých výmluv nám naši známí nebudou baštit příliš dlouho. Možná to zkusí popáté, i přes naše čtvero odmítnutí. Možná i po desáté, mají-li nás dostatečně rádi. Nakonec to ale vzdají. V jejich duších zanecháme zmatek, protože si nejsou vědomi ničeho, čím se nás mohli dotknout, čím si vysloužili naši odtažitost, nezájem, ba nepřátelství.

Díky obezita přicházíme o peníze
Teď nemyslím na ty stovky a tisíce, které každý měsíc nebo třeba také každý týden zbůhdarma vyhodíme za preparáty a zázračné pilulky, které v nás mají přes noc rozpustit nahromaděné tukové zásoby. Mám na mysli tu skutečnost, že lidé s nadváhou jsou outsidery na trhu práce. Možná máte na to, abyste zastávali důležitější a lépe placenou pozici, nebo se ucházíte o nové zaměstnání a dokud se nedostavíte osobně, můžete být dokonce favoritem.

Nejde ale o žádnou diskriminaci, jak by to mohlo vypadat. Personální agentury jasně uvádějí, že pro nepřijmutí uchazeče s nadváhou jsou jasné objektivní důvody:

  • lidé s nadváhou mají pomalejší motorické pohyby, takže jejich práce je méně efektivní
  • také bývají dříve unavení, což znovu způsobuje jejich menší pracovní nasazení
  • v důležitějších pozicích, kde je podstatný reprezentativní vzhled, je obezita sama o sobě jev nežádoucí a diskvalifikující
  • obezita často způsobuje nebo je doprovázena dalšími chorobami, takže případný zaměstnavatel má obavu, že obézní jedinec bude často pro nemoc v práci chybět

 

Zřejmě se to nikdy nedozvíme, proč jsme nakonec na kýženou pozici nedosáhli. Můžete si být ale jisti, že minimálně ze dvou třetin případů je obezita faktorem, omezující služební postup nebo postup do dalšího kola v přijímacím řízení.

Obezita ničí zdraví
Je obecně známé, že obezita způsobuje problémy s vysokým tlakem, onemocněním srdce, kloubů nebo páteře. Zvýšená pravděpodobnost cukrovky a dalších chorob, to vše si způsobujeme nadměrným přejídáním nebo dlouhodobým neřešením nadváhy. Přestože nakonec se s kilogramy vypořádáme, některé zdravotní obtíže mohou přetrvávat a nezbavíme se jich po zbytek života.

Těmito řádky nechceme nikoho příliš vyplašit, na druhou stranu trochu otřást ledovým klidem je nepochybně na místě. Podle průzkumů je 70 procent Čechů spokojeno se svou postavou, přestože více než polovina z nich trpí nadváhou nebo obezitou. Je ale za těmi „několika kily navíc“ vidět i další důsledky, které samy o sobě mohou být mnohem více znepokojující než skutečnost, že se nevejdete do svých oblíbených šatů.

Jde tady o vaše přátele, rodinu, partnery.

Jde o vaše peníze a kariéru.

Jde ale především o vaše zdraví!

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení