24. 02. 2024

Pistácie – chutné přírodní zdraví

Pistácie – chutné přírodní zdravíJste to co jíte

Pistácie pocházejí ze starověké Persie. Dnešní název vznikl zkomolením původního perského pojmenování, a i když současné pistácie prošly procesem šlechtění, díky němuž jsou větší a mají tvrdší slupku, jsou stále považovány za výbornou pochoutku. Jejich použití je velmi široké. Dají se jíst syrové nebo pražené, solené nebo přírodní, obalené čokoládou nebo jogurtem. Není asi nikdo, kdo by neznal pistáciovou zmrzlinu nebo čokoládové pochoutky s pistáciovou náplní. Pistácie se také často přidávají do pečiva včetně chleba a do ovocných nebo zeleninových salátů.

Pistácie jsou zásobárna zdraví. Látky v nich obsažené snižují obsah „zlého“ cholesterolu s nízkou denzitou v krvi a tím redukují riziko kardiovaskulárních onemocnění,  působí preventivně proti zánětům a to až na buněčné úrovni a dokonce dokážou mírnit účinky stresu.  Na blahodárném působení pistácií se mimo jiné podílí i vyšší obsah draslíku, vápníku, železa, fosforu a esenciálních aminokyselin  (ty, které si naše tělo neumí vyrobit samo).

Přestože pistácie obsahují, stejně jako spousta jiných ořechů, tuky, jedná se o nenasycené mastné kyseliny a tudíž našemu zdraví prospěšné. Vitamin E  a vláknina, obsažené v pistáciích pomáhají snížit riziko onemocnění rakovinou střev.

Takže, pokud chceme mlsat zdravě, pistácie jsou velmi vhodné (nesolené!), nejen, že výborně chutnají, ale také prospívají našemu zdraví. Jenom pozor na množství! Stejně jako jiné ořechy mají dost energie, kterou musíme pak spotřebovat.

Komentáře

Pistacie

Jo, clovek ale nesmi snist cely sacek, pak by pekne pribral na vaze

Pistácie a ostatní ořechy

výrazně pomáhají při udržovaní správné váhy a pomohou nám překlenout čas mezi dvěma jídly například na služební cestě nebo nějaké nenadálé situaci. Zdravé tuky v nich obsažené sou prospěšné nejen cévám ale i mozku. Jíst zdravě není drahé, žít zdravě není těžké.

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení