18. 08. 2022

Potřebujete zhubnout? Jak na to, abyste za půl roku nezačínali znovu - část 2

POHYB. Dlouho jsem přemýšlela, čím začít. Pro úspěšné zformování postavy jsou nezbytné tři základní faktory: změna stravování, fyzické cvičení a mentální podpora hubnutí. Jsem si jistá, že o dietách byste mohli sami přednášet ta co se týče duševní podpory, pro začátek jsem toho v minulém článku zmínila dost.

Takže tělesné cvičení.

Určitě si mnoho z vás, kdo nejste zvyklí na fyzické cvičení a sport, a mentální cvičení vám také nic neříká, řeknete, že změna stravování vám sama o sobě k úpravě váhy postačí. Ale ano, máte naprostou pravdu. Pokud potřebujete pouze snížit váhu a nezáleží vám na tom, jak budete vypadat, skutečně je to více než dostačující. Jenže pozor! Fyzická a mentální cvičení zdaleka nejsou jen podporou hubnoucího procesu na více frontách a tedy znásobení kýženého výsledku.

Co se stane, když zhubnete a nebudete přitom pravidelně tělesně cvičit?

V první fázi budete mít značný úbytek hmotnosti, může to být třeba 3-5 kg první týden! Ale věřte mi, nemáte pražádný důvod k radosti. To, co jste "zhubli", nejsou vaše tukové polštáře, nýbrž svaly. Ty jsou těžší než tuk, tedy úbytek tělesné hmotnosti je větší. Pokud budete takto pokračovat, nakonec se dopracujete k nějaké váze, ale bude na vás viset kůže a vaše svaly (respektive tam, kde vlastně svaly mít nebudete) vás budou bolet a trápit.

Nevěříte? Zeptejte se nějaké ženy, která velmi brzo po porodu začala cvičit. Dnes má krásné pevné bříško bez strijí (to jsou ty nepěkné jizvičky po popraskané kůži). Pokud to některá žena zanedbala a s cvičením začala až pár měsíců či let po porodu, dosáhla po tvrdém tréninku jistých výsledků, ale převislé kůže se jen těžko ještě někdy zbaví a strije (pokud nejsou příliš rozsáhlé) může vyhladit jen laser. I když možná někdo namítne že to je něco jiného, tak není. U porodu jde také o rychlý úbytek objemu, se kterou se roztažená kůže musí vyrovnat.

A co se stane, pokud nebudete proces hubnutí podporovat mentálně? Jednak je značná pravděpodobnost selhání, protože jste odkázání jen na svou sílu vůle. Navíc sami sebe ošidíte o naprosto úžasnou věc - můžete svému tělu říct, které partie si přejete zeštíhlet, které pouze zpevnit či změnit tvar a se kterými jste spokojeni. Jinak budete mít čím dál štíhlejší pas ale stehna a nohy budete mít pořád silná - nebo naopak.

Podle své váhy, zdraví a celkové kondice si vyberte ten druh tělesného cvičení, který vám nejvíce vyhovuje. Pokud potřebujete shodit jen pár kilo a své tělo spíše vytvarovat, doporučuji buď aerobik, spinning nebo posilovnu. I se slabší kondicí můžete přijít na hodinu aerobiku pro začátečníky, naučit se základní prvky a kroky a pokračovat dál. V posilovně cvičte na rýsování, tj. s menší zátěží více opakování - v každé posilovně je trenér, který vám jistě poradí a někde také přímo rozepíše tréninkový plán přímo na vaši figuru. Zde chci upozornit - přestože máte své problémové partie, které procvičujte intenzivněji, nezanedbávejte ani ostatní svaly na těle. Nemusíte se bát velkého nárůstu svalové hmoty. Ženy nejsou k velkému objemu svalů disponovány tak silně jako muži. V poslední době je také velmi moderní a oblíbené thai-bo, což je jakási kombinace aerobiku s prvky z některých bojových umění jako kopy apod. Či spinning, tedy skupinové cvičení na stacionárních kolech. To už chce ale skutečně dobrou kondičku.

Pokud nemáte čas nebo možnost někam docházet pravidelně, doma si třeba můžete zacvičit kalanetiku - málokdo nezná výborné a účinné cviky, které se provádějí v minimálním rozsahu svalového záběru při velkém počtu opakování. Všechna tato cvičení provádějte tak 3x až 4x týdně, zbývající dny nechte svaly odpočívat a regenerovat, to je při takovém záběru velmi důležité, můžete si doma pouze lehce procvičit své nejproblémovější partie. Zpočátku se rozhodně nepřepínejte a zvlášť opatrní buďte první den. Není naším účelem se zcela odrovnat, abyste se pár dnů nemohli vůbec hýbat. Nejdříve začněte opatrněji, vnímejte jak reaguje vaše tělo a postupně přidávejte na intenzitě, vždy pouze do mírné (skutečně mírné) bolesti. Abyste cítili, jak vaše svaly pracují.

Velmi moderní jsou také cviky Pilates. K domácímu cvičení jsou dostání videokazety i DVDčka s kompletním cvičícím programem. Pilates cviky můžete ale cvičit třeba také s míčem.

Všem výše uvedeným cvičebním aktivitám - a jistě také dalším - se budeme ještě věnovat podrobněji v dalších článcích, a to přímo v sekci Cvičení a triky pro zeštíhlení.

Jedincům se slabší fyzickou kondici a větší nadváhou doporučuji méně náročná cvičení, zato pravidelně každý den. Pusťte si nějakou oblíbenou rytmickou hudbu a procvičte celé tělo, na každou partii tak dva tři cviky. Zapište si počet opakování, které jste provedli a postupně je zvyšujte. Také vy můžete zajít do posilovny nebo na lehčí hodinu aerobiku, ale chápu, že pokud máte 30 a více kil nadváhu, máte představu že vaše cvičící a potící se tělo je velmi nevábné na pohled. Pokud by to měla pro vás být nepřekonatelná překážka, raději cvičte klidně doma, než abyste se pro to vzdali pohybu úplně.

Pokud vám váš zdravotní stav cvičení nedovoluje, dopřejte si alespoň hodinku rychlé chůze denně. Rychlá chůze procvičí prakticky všechny svaly, prokrví a zahřeje vaše tělo a tím rychleji spalujete tuky. Jestliže máte skutečně závažné zdravotní problémy, které vám ani toto neumožňují, doporučuji po poradě se svým lékařem pravidelně chodit alespoň na tzv. líná cvičení, tj. masážní cvičící stoly. Krom toho, že vás příjemně namasírují, cvičí skoro za vás, takže svaly pracují bez vaší větší námahy.

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení