22. 10. 2021

Power jóga pro zdraví i štíhlou linii

Power yoga je styl cvičení, který má své kořeny v klasických východních kulturách, avšak je přizpůsoben dnešnímu západnímu životnímu stylu. Je to dynamické cvičení zaměřené na protažení a posílení celého těla.Přestože se při hodině Power Yogy neposkakuje, dochází při něm k velmi intenzivnímu spalování tuků a posilování svalů. Věřte, že se i tak budete potit a že na svém těle výsledky brzy zaznamenáte.

Power Yoga versus Joga
Na "klasickou" jógu (která sama existuje v široké variabilitě stylů) pohlíží řada fanoušků aerobních aktivit a intenzivního posilování s určitou nedůvěrou. Jóga jako taková přestavuje komplexní životní styl. Jogíni cvičí zejména proto, aby vydrželi v náročných meditačních pozicích. Fyzická aktivita je jen jakýmsi podpůrným prostředkem k práci s vlastním nitrem.
Power yoga využívá některých klasických jogových pozic, upravených do dynamického a silového provedení. Je to cvičení určené pro každého zdravého jedince, který chce zpevnit a protáhnout své tělo, pracovat na své postavě. Meditace proto v lekcích Power Yogy nenajdete. Stejně jako při klasické józe se zde naučíte správně pracovat s dechem - nesprávné dýchání může být příčinou zdravotních problémů.

"Střed" těla
Sedavý způsob života mnohých z nás vede k tomu, že pohyb se stává nutností nejen z jakého si "estetického" hlediska, ale i ze zdravotní stránky. Vadné držení těla, ochablé břišní a zádové svaly, to jsou jen některé důsledky jednostranného zatěžování organismu při kancelářské práci, které je dobré vhodně zvolenou aktivitou kompenzovat.
Při cvičení power yogy je kladen velký důraz na zpevnění takzvaného "centra" - středu těla. To je tvořeno břišním lisem, hluboko uloženými zádovými svaly a svaly pánevního dna. Pevné "centrum" (angl. "core") přispívá ke správnému vzpřímenému držení těla, které je základem nejen pěkného, ale zejména zdravého těla. Trénink ovládání svalů pánevního dna působí mimo jiné i jako prevence problémů s inkontinencí.
Stejný důraz na tyto aspekty kladou i další formy "core tréninku" (Pilates, Balantes a aqua aerobic v hluboké vodě).

K čemu cvičení Power Yogy je?
- přispívá k protažení a posílení svalů celého těla, odstraňuje svalové dysbalance
- učí pracovat z dechem, podporuje schopnost koncentrovat pozornost
- přispívá k rozvoji kloubní flexibility
-pomáhá formovat postavu (jako jedna z mála aktivit, zná power yoga cviky cíleně podporující spalování tuku v konkrétních tělesných partiích - např. na břiše)
- nabíjí energií, celkově harmonizuje organismus

Jak na cvičení?
- Power Yogu je lepší cvičit na lačno, plný žaludek by Vás zbytečně zatěžoval. Mezi vydatným jídlem a cvičením by měla být alespoň dvou hodinová přestávka
- Power Yoga se cvičí naboso na podložce (je vhodné donést si vlastní ručník)
- Pohodlné oblečení, které Vás nebude nikde táhnout a svírat a ve kterém se budete cítit dobře

Power yoga působí jako prevence mnoha zdravotním problémům, nicméně cvičení jako takové je koncipováno pro zdravé jedince. Pokud trpíte závažnými problémy s pohybovým aparátem, krevním tlakem a podobně, je vhodné konzultovat možnost cvičení s lékařem. Začínat s power yogou není doporučeno také těhotným ženám a malým dětem, pro tyto skupiny existují specificky upravené hodiny, které respektují jejich potřeby.

 

Literatura: - Krejčík, V.: Zdravý život s powerjógou. Ikar, Praha, 2005.
- Krejčík, V.: Powerjóga Basic 1 a 2 - Materiály ke specializaci Powerjóga BASIC.

Zdroj: www.aerobicstudio.cz

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení