24. 02. 2024

Proč je důležité znát hodnotu Body Mass Indexu

Body Mass Index předpovídá zdravotní riziko spojené s kilogramy navíc.

Když se hovoří o zdravotním riziku, mnoho lidí ví proč je důležité znát hladinu cholesterolu v krvi a hodnotu krevního tlaku, jako určující činitele kardiovaskulárních onemocnění. Existuje ještě jeden důležitý údaj spojený s hmotností, který má být brán v úvahu vždy při stanovení potenciálního zdravotního rizika a tím je hodnota BMI (Body Mass Index, index tělesné hmotnosti). 

BMI je jeden z běžně užívaných parametrů ke stanovení nadměrné hmotnosti. Vnímání obezity je často nepřesné a BMI informuje osoby, zda mají nadváhu či zda se již jedná o obezitu. BMI udává vztah hmotnosti k výšce postavy a může sloužit i jako ukazatel rizika onemocnění spojených s nadměrnou hmotností. BMI klasifikuji hmotnost u dospělých jeinců jako normální, nadváhu či obezitu. Hodnota BMI spadající do oblasti obezity rovněž může ukazovat na závažné zdravotní problémy včetně diabetu, nemocí srdce, vysokého krevního tlaku a dokonce i předčasného úmrtí. Obezita je totiž daleko více než jenom problém váhy- je to zdravotní problém a tak musí být i diagnostikována a léčena. Pro toho, kdo se domnívá, že má nadváhu, je užitečné stanovit si svůj BMI, aby se přesvědčil, zde se u něj ve skutečnosti již nejedná o obezitu. Obezita s sebou nese vážné důsledky a octnout se v této kategorii je známka potencionálního zdravotního rizika.

Výpočet BMI
Uvedená tabulka udává oblasti váhových kategorií: norma, nadváha, obezita

Např. pokud paní Nováková váží 78 kilogramů (kg) a měří 1,56 metru (m) , hodnota jejího BMI je 32, to znamená je obézní.

BMI se vypočte podle následujícího vzorce:

Lékař může ke stanovení BMI používat různé pomůcky (kolečko BMI) nebo využít kalkulátor BMI na www.dieta-fit-hubnuti.cz.

Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) je klasifikace nadváhy a obezity následující:

BMI 18,5 - 24,9    norma
BMI 25,0 - 29,9    nadváha
BMI 30,0 a vyšší  obezita

Pro Asiaty nastávají zdravotní problémy spojené s obezitou při nižších hodnotách BMI než jsou uvedeny výše.

Obecně lze konstatovat, že u osob s nadváhou či obezitou stoupá zdravotní riziko spolu s hodnotou BMI.

Jak postupovat pokud hodnota BMI je v oblasti obezity
· Pokud hodnota BMI je v oblasti obezity, požádejte lékaře o pomoc při sestavení svého redukčního programu.
· Program snižování hmotnosti zahrnuje úpravy ve složení stravy a stravovacích návycích a pohyb. Pokud tato základní režimová opatření nevedou po několika měsících k požadovanému výsledku, může být na podporu snahy, zefektivnění a urychlení procesu hubnutí předepsán lék. Lék jako součást komplexní léčby obezity (tj. spolu s dietou a pohybem) je obvykle doporučen osobám s BMI vyšším než 30 nebo BMI vyšším než 27 pokud je přítomen ještě další rizikový faktor- vysoký tlak, dyslipidemie, ischémická choroba srdeční, diabetes 2.typu nebo spánkové apnoe.

Proč je důležité dosáhnout snížené hmotnosti

  • Být obézní znamená mít vyšší riziko vzniku diabetu, ischémické choroby srdeční, předčasného úmrtí a řady dalších závažných onemocnění.
  • Onemocnění spojená s obezitou každoročně zabíjí více než 500.000 lidí a tento počet roste.
  • Pokud se podaří mírně snížit hmotnost (pokles hodnoty BMI alespoň o pár jednotek) riziko onemocnění spojených s obezitou klesá.

(Ve spolupráci se serverem Victorie.cz)

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení