27. 09. 2023

Proč musím číst etikety na potravinách pokud chci zhubnout

Proč musím číst etikety na potravinách pokud chci zhubnoutHubnutí-rady

V našem programu vždy doporučujeme potraviny, které odpovídají zdravému životnímu stylu, běžně aplikovatelný v našich podmínkách.

Mezi vhodnými potravinami doporučujeme light varianty jogurtů a tvarohů. Množství tuku je v nízkotučných mléčných výrobcích zpravidla o jednu až dvě třetiny nižší, než v klasických variantách a dokonce může být až desetkrát nižší, než ve smetanových. Nižší je také obsah sacharidů a bohužel často i bílkovin, což snadno nahradíme dalšími potravinami. V nízkotučném jogurtu a tvarohu je také méně vápníku, který doplníme tvrdým sýrem. Čím tvrdší. Tím lepší. Pokud chceme hubnout nebo jen zůstat štíhlá, a nejsme zrovna příliš aktivní sportovkyně, neměly bychom zařazovat do svého jídelníčku tučnější varianty pokrmů. Samozřejmě – pokud milujete smetanové jogurty, tak si klidně jednou občas dejte, pokud máte pohyb, nemusíte se obávat, že přiberete. Váš program hubnutí se tím nezničí.

Všeobecně totiž platí, že při hubnutí se nesmíme trápit. Pokud skutečně chceme zhubnout a zůstat štíhlá, musíme vyrovnat příjem a výdej energie, což je, upřímně, při sedavém zaměstnání, docela těžké. Nejvíce se na nás podepisuje nedostatek pohybu a celodenní nebo večerní uzobávání dobrot, jako jsou chipsy, čokoláda, sladkosti… Pokud už si chcete dopřát takovou bombu, snězte ji najednou a pak ji k sobě týden nepouštějte. Vím z vlastní zkušenosti, že je to těžké, sledovat televizi vedle partnera, který si „dopřává“ popcorn, chipsy, čokoládu, puding, bílé rohlíky se salámem, ale jen zpočátku. Pokud se ovládneme, za pár týdnů už nám to ani nepřijde těžké.

Co doporučujeme? Pokud chcete zhubnout a udržet si postavu, čtěte etikety – skoro každý výrobek má uvedené složení i obsah energie. Pokud mrňavý balíček čehokoli obsahuje 2000 kJ ve 100g, nechte ho v obchodě a kupte si něco jiného na mlsání. Třeba oříšky. Vezměte do ruky nízkotučný a smetanový jogurt a porovnejte složení. Budete překvapené, jak obrovský je to rozdíl. Pokud vás honí mlsná, zkuste ji ošálit ovocným čajem, ev. se lžičkou medu. Pokud prostřídáte různé druhy čaje, je to příjemné. Pokud opravdu potřebujete sladké, zkuste sladší ovoce, v zimě třeba hroznové víno a v létě dobře vyzrálý meloun.

PharmDr. Romana Přikrylová

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení