22. 05. 2024

Sportem ku zdraví, nikoliv ke zranění

Civilizace s sebou přinesla také několik škodlivých následků. Z našeho života skoro vymizel přirozený pohyb jako chůze či důkladná fyzická práce. Pravidelný pohyb je však velmi důležitý pro naše fyzické i psychické zdraví a je třeba ho do našeho života znovu zahrnout. Nesprávná pohybová aktivita může spíže ublížit a tak pokud necvičíme pod dohledem odborníků, měli bychom důsledně dodržovat několik zásad.

Především lidé, kteří dlouho necvičili a ze dne na den se rozhodli „se sebou něco udělat“ se dopouštějí těch největších chyb a přitom jsou to právě oni, kdo jsou nejvíce náchylní k nepříjemným zraněním, která mohou poměrně dlouho a draze léčit. Ta chyba spočívá v tom, že podcení důležitost zahřátí nebo strečinku. Přitom pokud má být pohyb pozitivní výsledky a také abychom se zranění vyhnuli, je nezbytné, aby naše sportovní aktivity zahrnuly všechny potřebné fáze.

Zahřátí - před samotným cvičením je nutné zahřát svaly. Studené svaly a šlachy jsou náchylné ke zraněním. Také nabuzuje chuť do samotného tréninku, připravuje tělo na fyzickou zátěž. Tato fáze cvičení by měla trvat 5 až 10 minut a nikdy, ať už vás tlačí čas jakkoliv, byste jej neměli vynechat. V posilovně je ideálním pomocníkem pro zahřátí rotoped, běhací pás a další stroje, většinou srovnané v přední části tělocvičny. Pokud nemáte k dispozici žádný stroj, vystačíte si s rychlou chůzí na místě, doplněné o úkroky stranou, vpřed či vzad, vše v pravidelném rytmu.

Strečink - neboli protahování je další nezbytnou součástí cvičení. Pokud budete pravidelně cvičit a nebudete přitom také pravidelně protahovat, hrozí zkrácení svalů, větší bolestivost, pomalejší regenerace svalů po cvičení. Pravidelné protahování naopak zvýší účinnost cvičení, ať už je naším cílem zeštíhlení nebo nabrání svalové hmoty či jen zlepšení kondice, pomáhá lepší pohyblivosti celkovým zvětšením dosahu pohybu. Také odstraňuje některé chronické bolesti a je určitou relaxací před i po cvičení. Protáhnout bychom měli vždy všechny svaly, nejen ty, které hodláme procvičit nebo už jsme procvičili a vystačíme si jen s několika minutami.

Samotný trénink - závisí na formě zvoleného pohybu, v každém případě je tato část stěžejní v celém cvičení. Trvá tedy logicky nejdéle a způsob jeho průběhu je pochopitelně závislý od způsobu cvičení. Jinak probíhá v posilovně, jinak na hodině kalanetiky nebo třeba aqua aerobiku. Pro všechny formy je ale stejně důležité správné a pravidelné dýchání a také vyvážené procvičování celého těla. Jsou-li naše problémové partie například v oblasti hýždí, neměli bychom zanedbávat ani cvičení horních partií, přestože více cviků budeme věnovat spodním. Při každém cvičení bychom také měli myslet na procvičení páteře - zádových svalů i krční páteře.

Spalování tuků - tato fáze přichází na řadu v případě, že stěžejní pohyb pro nás představuje anaerobní aktivita a přesto potřebujeme několik kilo shodit. V posilovně je tak dobré se po tréninku vrátit na rotoped na dalších dvacet minut. Tělo je krásně zahřáté a vhodná aerobní aktivita uspíší odbourávání tuků.

Závěrečný strečink - protahováním před cvičením předcházíme možnému zranění během cvičení, po tréninku naopak zbavujeme svaly napětí a pomáháme urychlit regeneraci zatížených svalů. Zahřáté a dobře procvičené tělo se bude protahovat snadno, vlastně je to pro nás po cvičení skoro odměna. Příjemná, uvolňující část celého cvičení, doprovázená pocitem spokojenosti z celého tréninku. Závěrečný strečink by měl být určitou relaxací, uvolněním napětí fyzického i psychického.

Odpočinek - zasloužíte si drobnou odměnu, vždyť jste toho pro sebe právě tolik udělali. Nežeňte se zpátky do práce nebo když ještě celá zadýchaná doběhnete domů, nevšímejte si drobného nepořádku. V klidu se posaďte a odpočiňte si. Po cvičení byste také měli ještě něco malého sníst, doporučují se spíše bílkoviny a zelenina, máte-li ale chuť na ovoce, s chutí si ho dopřejte. Kromě tuků jste z těla právě odplavili také cukry a možná cítíte jeho nedostatek.

Jste-li začátečník nebo pokud jste dlouho necvičili a vaše kondice je spíše chabá, měli byste se obrátit na odborníka. Ten vám nejen doporučují, která sportovní aktivita by byla pro vás nejlepší, ale také poradí s jednotlivými fázemi tréninku. Ukáže cviky k zahřátí a protažení. Nebojte se v posilovně zajít za trenérem, je tam od toho, aby vám poradil a nebojte se zeptat. Nebudete rozhodně vypadat hloupě, hloupé by byly úmorné týdny cvičení bez jakéhokoliv účinku.

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení