24. 02. 2024

Středomořská dieta

Řekové se pyšní nejen skvělou kuchyní, ale jsou známí i svou dlouhověkostí. Jedí hodně ovoce, zeleniny a zdravý olivový olej. Středomořská kuchyně je bohatá na ryby, křupavou zeleninu, čerstvé bylinky a olivový olej. Jídla z těchto potravin jsou velmi chutná, obsahují málo tuků a zároveň hodně bílkovin - což je ideální kombinace pro hubnutí!

 

Ovoce zlikviduje tukové polštářky 
Řekové jsou v Evropě mistry v konzumaci ovoce. Snědí ho čtyřikrát více než v severských zemích. Zásobují díky tomu tělo vitaminem C, který aktivuje látkovou výměnu, má příznivý vliv na stavbu tkání, kostí a zubů. Nejvíce jich najdete v jablkách, hroznovém vínu, jahodách, kiwi (už 75 g kiwi pokryje denní doporučenou dávku vitaminu C). 
Ovoce jezte během celého dne, aby organismus dostával vitaminy v menších dávkách a mohl je využívat naplno.

Mladá díky olivovému oleji 
Omezte přísun takových tuků živočišného původu, jako jsou máslo a smetana, a nahraďte je olivovým olejem, který posiluje srdce a obsahuje vitamin E. Denně bychom měli sníst dvě polévkové lžíce olivového oleje.

Zelenina zabíjí kilojouly 
Aniž bychom do toho započítávali brambory, sní průměrný Řek denně zhruba 400 g zeleniny. Například artyčoky, žampiony, chřest a další druhy zeleniny zbaví organismus škodlivin, a navíc mají tak málo kilojoulů, že se to určitě neprojeví na postavě konzumenta.

Červené víno - pomoc při dietě 
Lidé, kteří při držení diety pravidelně vypili sklenku červeného vína, hubnuli rychleji než abstinující kolegové. S konzumací vína to však nepřehánějte, ideální je vypít 100 ml denně.

Bylinky podpoří krevní oběh 
Ačkoliv vypadají, že jsou malé a nepodstatné, dokáží toho hodně: podporují obranyschopnost organismu a dodávají tělu vitaminy, minerální látky a stopové prvky. Obsahují také éterické oleje, které povzbuzují produkci žaludečních šťáv. Při přípravě jídel používejte šalvěj, mátu, bazalku a další chutné bylinky.

Ryba zlepší náladu 
Rybí maso zásobuje organismus životně důležitými látkami, zejména jódem. Díky němu produkuje štítná žláza hormony důležité k regulaci látkové výměny. Pokud tělu chybí jód, spotřeba energie se ztlumí a kila začnou přibývat. Kromě toho rybí maso obsahuje vzácné omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které podporují tvorbu hormonu štěstí - serotoninu.

Luštěniny dodají sílu 
Čočka, hrách i fazole díky sacharidům a proteinům, které obsahují, dodají tělu energii na delší dobu. Kromě toho dokáží na dlouhou dobu nasytit, a proto jsou ideální při držení diety.

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení