22. 07. 2024

Ukliďte si svoje tělo

Pravidelně uklízíte svoje domácnosti, kabáty dáváte do čistírny, špinavé prádlo vyperete v pračte. Občas je ale třeba vyčistit i naše těla.

Občas se ke svému tělu nechováme příliš přátelsky- cpeme do něj hamburgery, přesolené brambůrky, tučná jídla, spoustu kávy, cigaret. Místo, abychom se protáhli sportem, raději jezdíme auty, žijeme ve stresu a našeho těla se neptáme, jestli se mu to líbí nebo ne.

Přesto se samo často ozve- tu a tam něco zabolí, podrážděný žaludek zazlobí a díky cigaretě už nestačíme dobíhat tramvaj tak často. Naše pokožka je zešedlá, jakoby bez života a my jsme nervózní, unavení, malátní a podráždění. Uvědomujeme si, že se necítíme ve své kůži a tak to řešíme po svém- ještě více kávy, nějaký ten alkohol na povzbuzení a nejlépe dvě tabulky čokolády na obalení nervů. A jak nám pak je? Ještě hůře!

Samozřejmě nejlepší by bylo změnit od základů celý náš život-dopřávat si dietní a zdravá jídla, dostatečně se pohybovat, umět relaxovat, nekouřit a nepít alkohol. Dnes už asi každý ví, že tohle všechno tělu prospívá, ale příliš se tím neřídíme nebo většinou tehdy, když nás k tomu donutí už opravdu závažný zdravotní problém.

Tělo má sice své vlastní čistící mechanismy, ovšem pokud je člověk neustále přetěžuje, občas už nápor škodlivin prostě zvládnout nemohou.

A pak pokud už z jakýkoliv důvodu nechcete rázně změnit svůj život, dopřejte vašemu tělu alespoň čas od času to, co tolik potřebuje- pročišťovací kůru. Je jich celá řada, stačí si jen vybrat tu, která by vám vyhovovala:

Odlehčovací den 
Jedna z nejznámnějších a nejúčinnějších odlehčovacích kůr spočívá v dodržování buď zeleninového nebo ovocného půstu, tzn. že v určený den se ve vašem jídelníčku objeví pouze ovoce nebo zelenina v přírodní a neupravené formě doplněná množstvím tekutin. Tím ulevíte vašemu zažívacímu traktu, který nebude mít práci s trávením a vaše tělo si odpočine. Tuto kůru můžete držet den, nebo například přes víkend, kdy nejste v práci a můžete tak překonat lépe pocity podrážděnosti, které může náhlé snížení potravy vyvolat.

Pokud je pro vás takovýto den nepřijatelný, můžete zvolit například rýžový (přes den jíte pouze vařenou rýži) nebo vločkový (konzumujete vločkový odvar). Poněkud drsnější formou může být krátkodobá hladovka. Ta může trvat několik dní, kdy popíjíte pouze čerstvě vylisované ovocné nebo zeleninové šťávy. Po jejím skončení postupně zvyšujte příjem vitamínů a vlákniny, rozhodně se hned nezakousněte do mastného vepřového řízku, žadulek si musí zvykat postupně. Volte také dny, kdy nejste v práci a máte klid. V případě hladovky se ale poraďte s lékařem, není totiž vhodná pro každého.

Sauna 
Vaše tělo můžete zbavit škodlivin také saunou. Teplota v sauně dosahuje 80-100 stupňů a je zde vhodné zůstat tak dlouho, dokud se zde člověk cítí příjemně, neplatí tedy, čím déle, tím lépe. Poté následuje studená sprcha a bazén se studenou vodou, v zimě sníh. A zase znova do sauny. Celý postup je vhodné opakovat asi třikrát. Při saunování je nutno pamatovat na dostatečný příjem tekutin.

Sauna také působí protistresově a přivozuje celkovou regeneraci organismu. Není ale vhodná pro lidi, kteří trpí záněty žil, vysokým tlakem, srdečními chorobami, chronickou chorobou ledvin, epilepsií a pro lidi nad 70 let.

Bylinky 
Snad nejznámnější pročišťovací bylinkou je kopřiva. Doporučuje se 14 denní kůra, po kterou pijete 3x denně šálek kopřivového odvaru. Kopřiva čistí krev, játra, pleť. Další prospěšnou rostilnkou je také pampeliška, odlehčí zažívacímu traktu a pomůže hlavně těm, kteří trpní zácpou.Každé ráno si také zvykněte na lačno vypít sklenici vlažné minerálky s vymačkanou citrónovou šťávou, budete pak lépe trávit.

Pohyb 
Tak na ten byste rozhodně zapomínat neměli. Díky sportu se povzbubí krevní oběh, krev začne rozvádět po těle více kyslíku, zvýšíme si činnost srdce a imunitního systému. Díky potu odplavíme z našeho těla nejenom škodlininy, ale i strest, úzkost a špatnou náladu.

Voda 
Snad ten nejlepší čistící prostředek, proto by se na pitný režim nemělo zapomínat. 2 až 3 litry minerálek, zředěných džusů, vody a bylinkových čajů by měl vypít každý. Prospěšné jsou také střídavé sprchy teplou a studenou vodou a bylinkové koupele.

Peeling 
Nejenom uvnitř by se mělo čistit tělo, občas je vhodné provést peeling celého těla. Ať už doma připravený (například sezamové semínka smíchané s jogurtem a medem) nebo v obchodě koupený peeling naneseme na celou pokožku a krouživými pohyby odstraníme s celého těla odumřelé buňky a pročistíme tak i povrch našeho těla.

Zdravá mysl
K tomu, aby naše tělo fungovalo tak, jak má, je nejenom zdravé tělo, ale i mysl. Odpočívejme, relaxujte, dělejme si radost a vše pro to, aby nás nepohltil stres a špatná nálada. Dopřejte si chvilku jen pro sebe, věnujte se svým koníčkům a zálibám, obklopte se lidmi, které máte rádi a se kterými je vám dobře. Běžte se projít do lesa, dýchejte čerstvý vzduch a nemyslete na nepříjemné věci. Nebo si třeba ulehčete život tím, že se zbavíte zbytečných věcí, které doma zavazí a které stejně nepotřebujete, udělejte průvan v šatníku a zbavte se oblečení, které nenosíte. Kupte si nové květináče, veselý barevný přehoz na postel, zkrátka si zpříjemněte domov.

Uvedeno ve spolupráci se serverem Victorie.cz

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení