22. 05. 2024

Vánoční obžerství a jeho následky

Když jsem byla malá holka, trávili jsme vždycky Štědrý večer i Boží hod u babičky. Hlavně asi proto, aby nebyla sama. Na Štědrý den jsme ustrojili stromeček, naložili mísy cukroví, slavnostně prostřeli stůl a pak to začalo. Rybí polévka s opraženou houstičkou, smažený kapr s pořádnou dávkou bramborového salátu. Jen co jsme se přesunuli od stolu ke stromečku, začalo ubývat cukroví, vařil se punč a rozbalovaly se dárky. Večer babička odešla na půlnoční a já do hajan. Ráno to začalo zase vánočkou a cukrovím a k tomu bílou meltu a za slabé dvě hodinky už byl oběd. Drůbková polévka a husa s knedlíkem a se zelím. Jen se sklidilo ze stolu a umylo nádobí, babička uvařila kafíčko a připravila fantastické zmrzlinové poháry, k tomu všemu zase cukroví. Pravidelně okolo třetí hodiny odpoledne jsme vyráželi k domovu. Je to jen tři stanice tramvají, ale chodili jsme schválně pěšky aby nám alespoň trochu slehlo. Mně to ani moc nevadilo, ty dva dny jsem snadno vylítala venku, ale maminka si vždycky po vánocích stěžovala, že nezapne žádné kalhoty ani sukni.

Ty doby už dávno minuly a teď je pro mne období od vánoc do Nového roku úžasnou příležitostí k odpočinku a opětovnému nastartování stylu životosprávy, který vždycky před vánoci musí ustoupit předvánočnímu shonu, kdy já jako většina našeho národa propadnu hektickému období chystání svátků klidu a míru. Ten klid a mír se ve mne vždycky rozhostí ve chvíli,kdy moje rodina usedá ke štědrovečerní večeři. Jakoby někdo otočil vypínačem a přepnul mě do jiného, klidnějšího modu. Už nikam nespěchám, co jsem nestihla, nikomu nechybí a já si užívám slavnostní večeře, kdy moje pubertální děti pořádají večeři a alespoň jednou v roce ji nekoření pikantními historkami ze života teenagerů a komentářemi nových počítačových her, ale s napětím očekávají ( i když by to ani za nic nepřiznaly), co najdou pod stromečkem.

Vánoce jsou pro mne především svátkem rodiny, kdy jsme všichni pohromadě a já mám čas na všechno, co mě těší a co během roku moc nestíhám. Například konzumovat spoustu ovoce a zeleniny místo narychlo koupených baget ve fastfoodu, konečně si přečtu knížku, kterou mám rozečtenou už od září a každý den udělám něco dobrého pro svou postavu. Hlavně aby mi to vydrželo i po novém roce, kdy se zase vrátím ke každodennímu kolotoči – práce, rodina, úřady, nákupy... Přeji vám všem krásné prožití konce roku a správné vykročení do roku 2010.

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení