22. 07. 2024

Závislost na čokoládě

Čokoláda může při nadměrném požívání vést k závislosti. Lidé s velkou touhou po sladkém čokoládovém pokušení se nazývají anglicky chocolate cravers. Podle Melindy Hemmelgarn z Missourské univerzity je na čokoládě v USA závislých 40% žen a 15 % mužů.


Čokoláda často slouží jako náhrada za pocity. Kdo byl v dětství často čokoládou odměňován za dobré výkony ve škole či za způsobné chování, při smutku či strachu jí konejšen, může též v dospělosti podobné psychické nálady zahánět čokoládou jako utěšujícím prostředkem. Děti, které bývají pochváleny nemateriálními prostředky, si nevyvinou tento vzorec chování.


Jaké látky v čokoládě jsou zodpovědné za vznik této závislosti?


Vědci pátrali po psychoaktivních sloučeninách, které mohou tuto závislost vyvolávat. Byly zkoumány následující látky:


Theobromin - alkaloid z kakaových bobů, který je podobný kofeinu. Jde o látku, která má slabé stimulační účinky na centrální nervový systém, ale sama nevyvolává žádné podstatné subjektivní pocity.


Purínové deriváty kofein a methylxanthin jsou v čokoládě obsaženy v menším množství než v čaji nebo kávě. Další látky jako histamin, serotonin, tyrozín, tryptofan, fenylethyamin či hořčík, z nichž některé fungují v organismu jako přenašeče nervových vzruchů (neurotransmitery), jsou v jiných potravinách zastoupeny v mnohem větším množství a přesto tyto potraviny nevyvolávají takovou závislost jako čokoláda.


V čokoládě se též nacházejí speciální bioaktivní látky bílkovinné povahy (např. tyrozín) , které se mohou navazovat na v trávicím traktu existující opiátové receptory. Tyto peptidy mohou působit na centrální nervový systém, avšak zatím nebylo provedeno dostatečné množství potřebných studií o působení těchto látek při jejich ústní konzumaci.


V roce 1996 vědci ze Neuroscience Institute v San Diegu objevili, že čokoláda obsahuje dokonce látky podobné svým účinkem cannabiodu THC z konopí, avšak pro vyvolání stejných účinků euforie jako při kouření marihuany by bylo jí potřeba sníst obrovské množství.


Takže zatím vědci nenašli žádný důkaz pro farmakologickou závislost na základě psychoaktivních látek nalezených v čokoládě.


V roce 1994 vyvodili vědci Michener a Rosin ze svých výzkumů, že závislost na čokoládě nevyvolávají psychoaktivní látky z kakaových bobů, nýbrž cukr a tuk obsažený v čokoládě. Podle jejich závěrů cukr a tuk vyvolává smyslové uspokojení a působí na hormonální mechanismus pocitů hladu a nasycení.


Je možné, že velkou touhu po čokoládě vyvolává právě ta unikátní kombinace více než 300 dosud izolovaných látek obsažených v sladkém pokušení.Uvedeno ve spolupráci se serverem www.doktorka.cz

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení