24. 02. 2024

Zhubnout dokáže "skoro" každý

Proč tolik lidí drží diety? Je těžké zhubnout? Proč nedržet „zaručené“ diety?

Ač se to zdá neuvěřitelné, zhubnout dokáže téměř každý. Stačí mít správnou motivaci. Chcete se líbit svému miláčkovi? Chcete se líbit sama sobě? Chcete se cítit štíhlá a ve formě? Chcete se cítit krásná a žádoucí? 
A praktické - konkrétnější důvody: Chcete se vejít zpátky do svého dnes již o dvě čísla menšího oblečení? Chcete v létě vypadat hezky v plavkách?

Říkat si Chtěla bych… Kdyby tak… Ráda bych… je k ničemu. Kouzelné slovíčko tentokrát zní: JÁ CHCI!  Chci zhubnout, protože chci být štíhlá, fit a ve formě, chci se líbit objektu mých snů, chci vypadat hezky v plavkách….JÁ CHCI!

Co tedy skutečně potřebujeme pro zhubnutí? MOTIVACI. Tu správnou. Chceme zhubnout? Máme na výběr spoustu zaručených diet a přípravků, pomáhajících při hubnutí. Většina diet je založena na omezení nebo dokonce vynechání některé složky potravy. Např. stará známá uhlovodanová dieta (vynechání uhlohydrátů, nebo-li polysacharidů – dříve uhlovodany) zakazuje veškeré potraviny, obsahující polysacharidy, tzn. pečivo, brambory, rýži… To je hrubá chyba. Naše tělo potřebuje všechny složky potravy – cukry, tuky a bílkoviny, ale v přiměřeném poměru. Dnes existují diety, které jsou z hlediska obsahových složek vyváženější – většinou mají omezené množství tuků, z cukrů, nebo-li sacharidů obsahují ty jednoduché  a velmi často obsahují vlákninu. 
Vláknina na sebe váže vodu, takže v žaludku nabobtná a pocit sytosti se dostaví dříve – bohužel vydrží kratší dobu, protože tyto potravinové doplňky neobsahují složky, po kterých je pocit sytosti delší, jelikož jejich trávení je pomalejší a to tuky.  Dalším efektem vlákniny je zrychlení činnosti střev a potrava se rychleji dostává z těla ven. Tělo nestihne vstřebat tolik živin. To je výhodné u zácpy, způsobené nedostatkem pohybu, např.. u tzv. sedavých zaměstnání.  
Všelijaké tyčinky, nápoje apod. , které mají nahradit jedno denní jídlo fungují jako berlička, pokud nedokážeme sami omezit denní příjem potravy. K tomuto účelu jsou výborné, ale nemůžeme se na ně spoléhat a hlavně – vynecháme-li takto jedno denní jídlo, můžeme se vsadit, že po zbytek dne budeme mít chuť na energeticky hodnotnější potraviny.Přesto zhubnout opravdu není tak těžké…

Pravda je ale taková, že jakmile se po zhubnutí vrátíme ke svým stravovacím návykům, kila jsou za pár týdnů zpátky a možná ještě více. Říká se tomu jo-jo efekt. Jakmile zjistíme, že jsme zase přibrali – ach jo!- nasadíme další skvělou dietu… A tak pořád dokola.

Proč se to děje? Trápíme-li naše tělo a omezujeme drasticky přísun energie v potravě, naše tělo nám přestane věřit. Zdravý organismus, který dostává pravidelné přiměřené množství vyvážené potravy si  nepotřebuje ukládat zásoby, protože má pravidelný přísun energie. Co udělá s přijatou energií? Většinu spotřebuje na udražení tělesné teploty, něco potřebuje na metabolické pochody, na pohyb zabezpečený kosterními svaly, na činnost ostatních svalů – trávicí ústrojí, srdce atd. Přebytečnou energii obvykle vyzáři jako teplo. Všimněte si, jak je tělo po jídle zahřáté. Co ale tělo, které jsme trápili dietou, nebo-li hladověním? Jakmile se dostane k energii, kterou získá z potravy, okamžitě a beze zbytku všechno uloží – připravuje se tak na další hladovění.

Co s tím? Pro udržení štíhlé postavy je nutné změnit stravovací návyky. Málokdo to dokáže ze dne na den. Co k tomu potřebujeme? Jak už bylo řečeno – dobrou a silnou motivaci a ještě…. Nesmíme své tělo trápit. Jestliže milujeme čokoládu, musíme si ji čas od času dopřát. Přijaté přebytečné kalorie nebo-li jouly musíme spálit pohybem, nebo někde ušetřit. V zásadě platí – chceme-li zhubnout, musí náš výdej energie být větší než její příjem. Jsme-li se svou postavou spokojeny a chceme si ji udržet, musíme obě strany rovnice vyrovnat.

Co říci závěrem? Přestaňme hubnout a změňme své stravovací návyky, přidejme přiměřený pohyb a nakonec budeme se sebou a svým tělem spokojeny.

Komentáře

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení