22. 03. 2023

Proč se u masa glykemický index neuvádí?

Glykemický index potravin je velmi důležitým prvkem, možná dokonce tím příslovečným zobáčkem vah, který buďto vaše snažení nachýlí do vysněné polohy „hubnout“ nebo také ne. Jinými slovy kromě toho, že naše krmě má obsahovat málo tuku (ale nikoliv tuk žádný), měli bychom si hlídat glykemický index toho, co sníme.

Jak už bylo uvedeno, glykemický index (GI) indikuje rychlost, jakou potravina způsobí zvýšení hladiny cukru v krvi. Aby mohla být vytvořena tabulka, takovým bodem x, základem, který srovná hodnoty do pozice 100, je glykemický index čisté glukózy. Pokud tedy například pšeničná mouka dosahuje 85 % zvýšení hladiny cukru v krvi oproti glukóze, GI pšeničné mouky je 85.

Potraviny s nízkým glykemickým indexem jsou ty, jejichž hodnota nepřesáhne 70 a to jsou přesně ty, které by měly být pilíři našeho jídelníčku. Navíc pomáhají omezovat chuť k jídlu a vytvářejí po delší dobu pocit sytosti. Naproti tomu bychom se měli vzdát těch, jejichž hodnota je 70 a více, nebo v těchto linii nepřátelských vodách lovit jen minimálně. Není ale nutné se jim vyhýbat vždy a za každých okolností, například mohou být dobré po cvičení, kdy je třeba rychle obnovit zásoby cukru ve svalech.

V článku Glykemický index potravin aneb dieta trochu efektivněji je přehledná tabulka základních potravin. 

Nenajdete tam ale maso, drůbež, vejce, ryby, sýry a některé mléčné výrobky. To proto, že neobsahují karbohydráty, ze kterých se vypočítává hodnota glykemického indexu. Neplatí to u párků, které jsou z velké části dotvářeny moukou, nebo jogurty, které v sobě mají další složky, z nichž lze spočítat GI.

Tuky a protein zpomalují vstřebávání karbohydrátů, takže hodnota potravin, které tvoří z podstatné části bílkoviny, mohou mít GI obtížně vypočitatelný. Vliv může mít způsob a délka zpracování potravin, u ovoce třeba stupeň zralosti atd. Také je potřeba brát v úvahu, že některé živočišné výrobky mohou mít sice nízký GI, zato vysoký obsah tuku a tedy kalorií.

Je nutné mít na paměti, že hodnota GI je jistě velmi prospěšný ale nikoliv jediný ukazatel toho, zda do svého jídelníčku tu či onu potravinu zařadit při redukčním režimu.

Komentáře

nízký glykemický index

dobrý den,
mám pejska a má velké problémy z hypoglykemií, jinak to nelze řešit jen speciální stravou, kde jsou složky, které postupně uvolňují glukózu, která je hodně drahá.
To, že je drahá není to prvořadé, jde o to, že tuto stravu vůbec dobrovolně nepřijímá.
Musím jej krmit stříkačkou.
Proto bych mu chtěla vařit, alespoň občas, aby měl změnu a hlavně žral sám!
Mohli by jste mi proto prosím doporučit potraviny, které jsou výživné, aby přibral, protože je podvyživený, ale zároveň s indexem nízkým, tedy s postupným uvolňováním, ze kterých bych mu mohla vařit?

Poslat nový komentář

CAPTCHA
Tato otázka testuje zda jste člověk a tím zamezuje automatickému odesílání spamu
Image CAPTCHA
Zadejte znaky z obrázku

Novinky do emailu

Chcete, aby Vám nic neuniklo? Zaregistrujte prosím váš email a 1x týdně obdržíte kompletní seznam novinek ze serveru.

Přihlášení